Raşitizm Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?


Raşitizm hastalığı nedir? teşhisi nasıl konur?

Raşitizm teşhisinde en önemli şey çocuğun klinik bulgularıdır, klinik bulgular ile tanı konur, bu klinik bulgular; bebekte huzursuzluk, bıngıldağın normalden geniş olması, başın vücut oranlarında başın biraz daha büyük olması, alnın çıkık olması, baş terlemesi, ileri dönemlerde kafa kemiklerinde yumuşaklık ve çöküntü olması, bebeğin oturması gecikir, yürümesi gecikir, bebekte parantez bacak gelişebilir, çok sık üst solumun enfeksiyonu geçirebilir.

Daha ileri vakalarda kandaki kalsiyum azaldığı için kasılmalara sebep olabilir. Sadece baş terlemesi ya da bıngıldağın normalden büyük olması raşitzmi akla getirmemesi, bunlar sık görülen şeylerdir normalde de olabilir. Bir kaç bulgunun bir arada bulunması gereklidir.


Raşitizm nasıl tedavi edilir?

Raşitizmin tedavisi oldukça basit dışarıdan D vitamini verilerek tedavi ediliyor. D vitaminini eminim ile ilgili sorun yoksa ağızdan verilebilir, eminim ile ilgili sorun var ise kas içerisine verilebilir.

Tedavide iki yol uygulanmakta, birincisi uzun süreli ağızdan verilen tedavi. Diğeri kısa süreli yüksek dozda tedavidir.

Tedavi mutlaka doktor kontrolünde yapılmalıdır, D vitamininin yüksek dozu zehirlenmeye böbrek yetmezliğine, ölüme giden yan etkilere neden olabilir. Doktor kontrolünde uygun doz ve uygun süre içerisinden tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Raşitizm Nasıl Teşhis Edilir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastalığın teşhis aşamasında ailenin belirtilere uygun olarak doktor desteği alması çok önemlidir. Kemik filmi çekilmesi ve kan tahlili ile kalsiyum, fosfor ve alkalen fosfataz düzeylerinin ölçümü teşhis için yeterlidir. Bu noktada çocuğun hasta olup olmadığı ve kemiklerindeki zayıflık ortaya çıkacaktır.

Tedavi noktasında,hastalığın ve hastanın durumuna göre ilaç tedavisi uygulanmaktadır,eğer hastalık ileri boyuttaysa yüksek doz D vitamini bir seferde ağızdan verilir,hastalık başlangıç sürecindeyse D vitamini günlük olarak 2-3 ay gibi bir süre boyunca devamlı olarak ağızdan verilir. Tedavi sürecine doktor karar verir iki yöntemde kesin sonuca ulaştırır fakat yan etkileri de mümkündür.Bir anda yüksek doz D vitamini alan bünye buna olumsuz tepki de verebilir.Çocuklarda görülen tedavi,yaşlı bünyeye de aynı şekilde uygulanmaktadır. Belli bir yaşa ulaştıktan sonra raşitizm ortaya çıkmaktadır. Yine ilaç tedavisi uygulanmaktadır ancak vücut dirençsiz olduğu için iyileşme süreci daha fazla zaman almaktadır.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.