Recep Ayı Hakkında Bilgiler


‘Üç aylar’ın ilki olan Recep Ayı, Ramazan’ın ilk müjdecisi olarak kabul edilir. Ayrıca bu ayın cuma gecesine (perşembe akşamına) Regaib Kandili deniyor. Üç aylar, peygamber efendimizin (s.a.v) çok kıymet verdiği zaman dilimleridir. Recep ve Şaban ayını maneviyatla geçirip ramazana kavuşmak iyidir. Recep ayı ile ilgili ayet ve hadisler:

Recep ayı ile igili hadisler

*”Ya Rabbi, Receb ve Şabanı bizler için mübarek kıl ve bizi Ramazana eriştir.”

* Haram aylar, Receb, Zilkade, Zilhicce ve Muharrem’dir.

* Receb ayında Allahü teâlâya çok istiğfar edin; çünkü Allahü teâlânın, Receb ayının her vaktinde Cehennemden azat ettiği kulları vardır. Ayrıca Cennette öyle köşkler vardır ki, ancak Receb ayında oruç tutanlar girer.

* Cennette öyle köşkler vardır ki, onlara ancak Receb ayında oruç tutanlar girer.

* Allahü teâlâ, Receb ayında oruç tutanları mağfiret eder.

* Recebin bir gün başında [ilk günlerinde], bir gün ortasında ve bir gün de sonunda [son günlerinde] oruç tutana, ayın hepsinde tutmuş gibi sevap verilir.

* Şu beş gecede yapılan dua geri çevrilmez: Regaib gecesi, Şabanın 15. gecesi, Cuma gecesi, Ramazan bayramı ve Kurban bayramı gecesi.

* Receb’de, takva üzere bir gün oruç tutana, oruç tutulan günler dile gelip, “Yâ Rabbi, onu mağfiret et” derler.

Recep ile ilgili Kuran’da ayet var mıdır?

Müstakil bir ayet yoktur. Fakat recep Haram aylardan biri olduğu için haram aylarla ilgili şu ayet-i kerime recep ayı ile ilgilidir diyebiliriz:

* Allah’ın gökleri ve yeri yarattığı günden beri, ayların sayısı on ikidir. Bunlardan dördü, haram [hürmet edilen] aylardır.) [Tevbe 36]


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.