Recep Tayyip Erdoğan Kimdir?


2002 yılından beri, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin genel başkanlığını yapan Recep Tayyip Erdoğan, 10 Ağustos 2014 yılından beri de, ülkemizin 12. Cumhurbaşkanlığı görevini yerine getirmektedir. 26 Şubat 1954 yılında, Ahmet ve Tenzile Erdoğan çiftinin üçüncü çocuğu olarak dünyaya gelen sayın Cumhurbaşkanımız, aslen Rizelidir. Deniz yollarında kıyı kaptanı olarak görev yapan ve Rize’nin Güneysu ilçesinde ikamet eden babası, ailesiyle beraber, on üç yaşındayken İstanbul’un Kasımpaşa ilçesine taşınmıştır.

Beş çocuklu ailesinin üçüncü çocuğu olarak dünyaya gelen Recep Tayyip Erdoğan‘ın üçü erkek biri kız olmak üzere dört kardeşi vardı. Hayatının, eğitimle ilgili kısmının çoğu Kasımpaşa’da geçmiştir. İlköğretimi, Piyale Paşa ilkokulunda tamamladıktan sonra, öğrenimine İstanbul İmamhatip Okulu’nda devam etti. Okulda, yakından ilgilendiği futbol turnuvası başta olmak üzere, sanatsal ve kültürel etkinliklerde aktif rol aldı. Disiplinli karakteri ve takım ruhuna sahip kişiliği ile, amatör futbola başladı. 1969 yılında, Camialtı Spor Klübü’nden aldığı teklif ile, spor faaliyetlerini devam ettirdi.

Recep Tayyip Erdoğan
Recep Tayyip Erdoğan

İmam Hatip Lisesi’nden, 1973 yılında mezun olduktan sonra, fark dersleri sınavını da verip, Eyüp Lisesi’nden diplomasını aldı. Marmara Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi’nde üniversite öğrenimine devam etti ve 1981 yılında mezun oldu. Üniversiteden mezun olduğu yıllar, aktif politika hayatının başladığı dönemlerdir. Lise öğrenimine başladığı yıllardan itibaren, üniversite dönemleri de dahil olmak üzere belirli bir süre, Milli Türk Talebe Birliği Öğrenci Kolları’nda, aktif olarak görev yaptı. Sonrasında, aynı dönem içerisinde, MSP Beyoğlu Gençlik Kolları Başkanlığı ve MSP İstanbul Gençlik Kolları Başkanlığı görevine seçildi. 1980 yılına kadar bu görevine aktif şekilde devam eden Recep Tayyip Erdoğan, 12 Eylül tarihinde siyasi partilerin kapatılması üzerine, müşavirlik ve üst seviyede yöneticilikle, özel sektörde bir süre görev yaptı.

1983 yılında, Refah Partisi’nin kurulmasıyla, Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi hayatı tekrar başladı. 1984 yılında, Refah Partisi Beyoğlu İlçe Başkanlığı’na seçildi. 1985 yılında ise, Refah Partisi İstanbul İl Başkanlığına ve Refah Partisi MKYK üyeliğine seçildi. Bu görevde bulunduğu sürece, devlet politikasına önemli katkıları bulunmuş, kadınlar ile gençlerin, siyasette daha aktif şekilde rol alması için çeşitli çalışmalara imza atmıştır. Gençlerin, siyasete ilgi duymasında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan‘ın etkisi büyüktür.

Recep Tayyip Erdoğan
Recep Tayyip Erdoğan

27 Mart 1994 yılında yapılan yerel seçimlerde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilerek, siyasi başarılarını bir adım daha öteye taşıdı. Ekip çalışması ve takım ruhuna verdiği önem ile, yüksek siyasi zekası sayesinde, İstanbul’a farklı konularda birçok katkıları oldu. Megakent ünvanına sahip olan İstanbul’un belirli başlı sorunlarına ve kalıcı ve profesyonel çözümler üretti. Çöp sorunu, hava kirliliği, trafik sorunu, su kirliliği ve daha birçok sorun için, hem pratik hem de ekonomik çözümler geliştirerek, halk tarafından sevilen ve sayılan siyasi bir kişiliğe sahip oldu.

12 Aralık 1997 yılında, Siirt’te yaptığı bir konuşma sırasında okuduğu bir şiir nedeniyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Görevinden alındı ve tutuklandı. 4 ayını cezaevinde geçiren Recep Tayyip Erdoğan, güvenini kazandığı halkın talebi, siyasete olan ilgisi ve demokratik devlet düzeninin bir sonucu olarak, ekibiyle birlikte, 14 Ağustos 2001’de Adalet ve Kalkınma Partisi’ni kurdu ve partinin genel başkanlığına seçildi.

Şiir davasında hapis

12 Aralık 1997 yılınında davet üzerine gittiği Siirt’;te, miting sırasında Ziya Gökalpın 1912 yılında Balkan Savaşı için yazdığı Asker Duasının değiştirilmiş bir sürümü ile; orduyu öven dizeyi söylemeden, yerine aşağıdaki mısraları eklediği için Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi’;nde yargılanmaya başlandı. Yargılama sonucu Türk Ceza Kanunu’;nun 312/2 maddesinden “;Halkı din ve ırk farkı gözeterek kin ve düşmanlığa açıkça tahrik etmek”; suçunu işlediğine hükmedildi ve dört ay hapis cezasına çarptırıldı. 26 Mart 1999 günü Pınarhisar Cezaevine konan Erdoğan cezasını 24 Temmuz 1999 günü tamamladı.

Ziya Gökalpin şiiri

Asker Duası Erdoğanın okuduğu
değiştirilmiş şiir
Elimde tüfenk, gönlümde iman,
Dileğim iki: Din ile vatan…
Ocağım ordu, büyüğüm Sultan,
Sultana imdád eyle Yárabbi!
Ömrünü müzdád eyle Yárabbi!

Yolumuz gaza, sonu şehádet,
Dinimiz ister sıdk ile hizmet,
Anamız vatan, babamız millet,
Vatanı mamur eyle Yárabbi!
Milleti mesrur eyle Yárabbi!

Sancağım tevhid, bayrağım hilál,
Birisi yeşil, ötekisi al,
İsláma acı, düşmandan öc al,
İslámı ábád eyle Yárabbi!
Düşmanı berbád eyle Yárabbi!

Kumandan, zabit, babalarımız.
Çavuş, onbaşı, ağalarımız.
Sıra ve saygı, yasalarımız.
Orduyu düzgün eyle Yárabbi!
Sancağı üstün eyle Yárabbi!

Cenk meydanında nice koç yiğid,
Din ve yurd için oldular şehid,
Ocağı tütsün, sönmesin ümid,
Şehidi mahzun etme Yárabbi!
Soyunu zebun etme Yárabbi!
Minareler süngü, kubbeler miğfer
Camiler kışlamız, müminler asker
Bu iláhi ordu dinimi bekler
Allahu Ekber, Allahu Ekber.

Yolumuz kaza, sonu şehadet
Dinimiz ister sıdk ile hizmet
Anamız vatan, babamız millet
Vatanı mamur eyle Yarabbi
Milleti mesrur eyle Yarabbi

Sancağım tevhid, bayrağım hilál
Birisi yeşil, ötekisi al
İslama acı, düşmandan öc al
İslamı ábád eyle Yarabbi
Düşmanı berbád eyle Yarabbi

Cenk meydanında nice koç yiğid
Din ile yurt için oldular şehid
Ocağı tütsün, sönmesin ümid
Şehidi mahzun etme Yarabbi
Soyunu zebun etme Yarabbi

Halkın kendisine olan güveni  ve izlediği istikrarlı politika sayesinde, 2002 yılında partisini tek başına iktidar yaptı. 2003 yılında Başbakanlık görevine başladı ve 2014 yılına kadar bu görevi devam ettirdi. 2014 yılında ise, halkoylamasıyla, 12. Cumhurbaşkanlığı görevine seçildi. Yine halkoylamasıyla yapılan Anayasa değişikliği ile, Cumhurbaşkanının da partili olabilmesinin sağlanması sonucunda, partinin tekrar genel başkanı seçilmiştir.

24 Haziran günü yapılan seçimlerin sonucunda halk kararı ile Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti Başkanı seçildi.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.