Referans Nedir?


İnsan kaynakları uzmanları işe başvurunuzu incelerken sadece deneyimleriniz ve nitelikleriniz ile ilgilenmezler. Aynı zamanda nasıl bir çalışan olduğunuz önemli bir konudur. Başvuru ve mülakatlar ne kadar iyi geçse de insan kaynakları referanslarınızı kontrol etme gereksinimi duymaktadır. Bu sebeple referans seçimi yapılırken dikkatli olunmalı ve referans bilgileri doğru verilmelidir.

Kimler Referans Olarak Seçilebilir?

Sizi tanıyan herkes referansınız olamamaktadır. Referans göstermenin asli amacı sizin eski işyerinizde gerçekten çalışıp çalışmadığınızın kontrol edilmesi ve iyi bir çalışan olup olmadığınızın tespitidir. Her insan kaynaklarının kendine göre talepleri olsa da genel olarak iki referans ideal sayılabilir. Referans oluştururken bu kişilerin aile, arkadaş ya da yakın çevrenizden değil, bir önceki iş yerinizden tanıdığınız kişiler olmasına özen göstermelisiniz. Başvurduğunuz pozisyona benzeyen sektörden bir üstünüzün bilgilerini paylaşabilirsiniz. Eğer başvuru yaptınız ilk iş yeri ise sıklıkla iletişim kurduğunuz tarafsız lise öğretmeni ve üniversitedeki görevlilerden birisini yazabilirsiniz.

Aile ve arkadaş ismi ile referans oluşturmanız iş hayatının profesyonel yapısına uygun olmayacaktır. Aynı zamanda referans ekleyeceğiniz kişiler ile önceden konuşmalı ve bu konuda onaylarını almalısınız

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.