Reiki Nedir? Nasıl Yapılır?


Reiki ellerin temasıyla gerçekleştirilen,son derece kolay ve güçlü bir şifa yöntemidir. Acıyı dindirmek ve rahatlamak için insan veya hayvan bedenine elleri koyma dürtüsü içgüdüsel bir harekettir.Acı hisseden insanların buna ilk tepkisi acıyan bölgeye ellerini koymaktır. Bir çocuk düşüp dizini incittiğinde,annesinden orayı tutmasını veya öpmesini ister.

Anneler,çocukları ateşlendiğinde,içgüdüsel olarak ellerini çocuklarının alnına koyar. Bir hayvan acı duyduğunda ilk yaptığı şey,acıyan yeri yalamaktır.İnsan dokunuşu,sıcaklık ve şifa verir.Aynı zamanda sevgi ve ilgi göstergesidir.Bu basit dokunma tekniği şifa veren tüm tekniklerin temelini oluşturur. İnsan veya hayvan olsun tüm canlılar ısı ve enerji yayarlar.Bu enerji yaşam gücünün kendisidir. İçimizde var olan bu enerjinin tanımı çok eski zamanlara dayanmakla beraber,pekçok farklı kültüde farklı isimlerle adlandırılır.Hindistan’da Prana,Yahudilerde

Ruaş,Müslüman ülkelerde Baraka,Çin’de Ch’i olarak adlandırılır.Japonya’da ise Ki denilir.Reiki adı buradan gelmektedir. Reiki bir din değildir.Yüce Allah tarafından bizlere bahşedilen içsel enerjimizi kullanarak,sağlıklı ve mutlu yaşama yöntemidir. İsimleri farklı olsa da tanımı aynı olup,bedeni meydana getiren elektrik türünden bir enerjidir ve vücudun sağlık durumunu gösterir.Ki yaşayan bedenden ayrıldığında can gider,yaşam da son bulur.Ki aynı zamanda,yeryüzü,gezegenler,yıldızlar ve göklerin özündeki hayat kaynağıdır ve canlı bedenin ki’sini etkiler.Canlı olan herşey Ki barındırır ve yayar. Aslında herkes bu enerjiye sahiptir fakat bunu nasıl dışarı çıkaracağını ve kullanabileceğini bilmez.

Peki bu enerjiyi nasıl dışarı çıkarabiliriz?

Reiki
Reiki

Öncelikle uyumlanmak gerekir.Uyumlamalar,birebir,sade bir tören eşliğinde yapılır.Bu süreçte Reiki öğretmeni alıcının arkasında durarak sembolleri çizer.Ardından önüne geçerek aynı işlemi tekrarlar.Sonra tekrar arkasına döner.Uyumlanan kişiler,uyumlama esnasında farklı deneyimler yaşarlar.Kimisi,renkler görür,kimisi resimler görür.Kişilerin içi huzur ve sevgiyle dolar. Aslında uyumlama kişiye yeni birşey katmaz.Sadece kendisinde var olan şeyleri düzene sokar ve açar. Artık yapılması gereken tek şey,kişinin ellerini kendisine veya bir başkasına dokundurmaktır. Uyumlama şifa verme süreci değil,şifacıyı yaratan süreçtir.

Reiki üç dereceye bölünmüştür.

Reiki 1 : Uyumlama,bunu alan kişinin fiziksel hastalıklarını tedavi eder.Uyumlamayı izleyen aylarda kişi sağlık bakımından daha iyiye gider.Reiki 1 şifacısı genel olarak kendini veya bir başkasını tedavi edebilir. Uyumlamaya alışmak 3-4 haftalık bir zaman alır.Kişi yoğun rüyalar görebilir.Yada vücudundan zehrin atılması için çeşitli tepkiler gösterebilir.Kusma,ishal,nezle,sık idrara çıkma gibi.

Reiki 2 : Bu uyumlama şifa enerjisini gözle görülür bir şekilde artırır.Kişiyi,duygusal,zihinsel ve ruhsal yönden tedavi eder.Uyumlamanın ardından negatif zihinsel kalıplar,tedavi olamayan geçmiş haller yüzeye çıkar.Tedavi süreci uzun olmakla beraber tam bir rahatlama sağlar.

Reiki 3 : Üstadlık derecesidir.Reiki disiplinini tamamen öğrenmiş ve ona hakim olan kişi anlamına gelir. Reiki öğretmeyi bir yaşam biçimi şekline dönüştürmek isteyen kişilere önerilir.

Şifa nasıl verilir ve hangi organları tedavi eder?

Vücudun herhangi bir yerindeki ağrının kaynağı başka bir organ olabilir.Örneğin baş ağrısının kaynağı sindirim sitemi olabilir.Bu durumda baş ağrısını tedavi eden bir şifacı,ellerinden birini acılı bölgeye,diğerini barsakların üzerine koyarak enerji verebilir. Reiki yüzeydeki acıya değil,acının kaynağına yönelir.Baş ağrınızı aspirin yada ağrı kesici içerek geçirebilirsiniz.Fakat sorunun

kaynağını iyileştirmek adına birşey yapmamış olursunuz.Reiki bu sorunun temelden giderilmesi için şifadır.Vücutta var olan pekçok rahatsızlığın sebebi,farklı bir kaynağa ve nedene dayalı olabilir.Fiziksel hastalıkların pek çoğunun temelinde ruhsal travmalar,umutsuzluklar yatar.Bu rahatszlıkların giderilmesi için sorunun temeline inmek gerekir.Kaynağının bulunup,tedavi edilmesi gerekir. Şifacı şifa verirken yargısız olmalıdır.Şifacı, şifa alan kişinin kendisini tamamen güvenli hissetmesini sağlamalıdır.Gevşemeyi destekleyerek,hastalığa neden olan duyguların açığa çıkmasına yardımcı olmalıdır. Reiki bir mucize yada doğa üstü bir olay değildir.Var olanı ortaya dökme,gelişme,yenilenme,olgunlaşma ve belki de hayatın dönüm noktasıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.