Reklam SMSleri Nasıl Engellenir?


Günümüzde kitlelere ulaşmanın en kolay yollarından birisi olan cep telefonları, ticari firmalar tarafından reklam içerikli mesaj gönderimi amacıyla da sıkça kullanılır. Ancak çoğu zaman bu mesajlar kişilerin cep telefonu numaralarını çeşitli şekillerde elde eden firmalar tarafından izinsiz şekilde gönderilir ve gönderilen kişilerde de rahatsızlık yaratabilir. Bu gibi durumlarda eskiden firmaların herhangi bir sorumluluğu bulunmuyorken, 1 Mayıs 2015 tarihinde yürürlüğe giren kanunla günümüzde izinsiz mesaj atan firmalara ciddi maddi yaptırımlar uygulanmaktadır.

Reklam SMSlerini Engellemenin Yolları

Telefon
Telefon
  • Reklam SMSlerini engellemenin ilk yolu mesaj atan firma ile uzlaşmaya gitmektir. Eğer firma, sürekli alışveriş yapılan yerel bir işletme ya da tanıdık ise bu durumda firmaya reklam içerikli mesaj alınmak istenmediği belirtilebilir.
  • Reklam içerikli mesaj yollayan firmalar yasal zorunluluktan dolayı mesajlarının sonunda “bir daha mesaj almak istemiyorsanız” diye başlayan bir ifade ekler. Fazla uğraşmak istemeyen kişiler bu numaraya, mesajda belirtildiği şekilde ileti göndererek de reklam mesajlarından kurtulabilir. Ancak bu yöntemde gönderilen kısa mesajın ücreti faturaya yansıyacaktır.
  • İnternet sitesi olan sitelerin birçoğunda, sisteme kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılarak da reklam mesajları engellenebilir. Bu şekilde uygulaması olmayan firmalara ise e-mail ya da telefon aracılığı ile ulaşılarak SMS ile bilgilendirme servisinin iptali sağlanabilir.
  • Reklam SMSlerinin engellenmesi için bir sorumluluk projesi olarak ortaya çıkan “SMS Gelmesin” uygulamasından da faydalanılabilir. Rekabetçi Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği’nin (TELEKOMDER) bu uygulamasına www.smsgelmesin.com adresinden ulaşılabilir. Bu uygulamadan faydalanabilmek içinse sisteme ücretsiz olarak kayıt olunması ve cep telefonu numarasının da sisteme girilmesi gerekir. Kayıt ve sisteme giriş işlemleri tamamlandıktan sonra kullanıcılar reklam mesajı almak istedikleri ve istemedikleri firmaları sistemdeki firma listesi üzerinden seçerek istenmeyen mesajları engelleyebilir. Ayrıca bu sistemde hiçbir firmadan SMS almama seçeneği de tercih edilebilir.
  • Tüm uyarılara ve uğraşlara rağmen firmalar reklam içerikli mesaj göndermeye devam ediyorsa bu durumda bu firmanın ilgili kuruma şikâyet edilmesi bu problemin çözülmesini sağlar. İstenmeyen reklam SMS’i gönderen firmaların şikâyet edileceği kurum ise Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’dır. Bu kuruma şikayet il müdürlükleri, Alo 175 Tüketici Hattı ya da Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) aracılığı ile yapılabilir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.