Renk Körü İnsanlar Dünyayı Nasıl Görüyorlar?


Renk körlüğü, bir canlının görme merkezinde özel bir pigment molekülünün bulunmaması veya gerektiğinden az bulunmasıdır. En basit genel tanım ile doğada bulunana renklerin algılanamamasıdır.

Renk körleri kırmızı, yeşil ve mavi renklerin biri ya da birden fazlasını ayırt edememe ile ortaya çıkan bozukluktur ve kalıtsal nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Renk körlüğü kırmızı, yeşil veya mavi, sarı renkleri eksik görme ya da renk algılayamama olarak belirlenir.

Doğuştan renk körü olan John Dalton bu konuda pek çok araştırma yapmıştır. Renk körü ile ilgili yaptığı araştırmalar nedeniyle bu hastalığa Daltonizm denmiştir. İnsanlar kırmızı, mavi ya da yeşil renklerden herhangi birinin hücresine sahip değilse o renk körlüğünü yaşıyorlardır. Tüm duyu hücreleri kırmızı, yeşil ve mavi görme hücreleri herkeste mevcuttur ancak bazıları hatalı çalışır. Kırmızı ve yeşil renkleri görme yetersizliği daha çok yaygındır. Özellikle yeşil rengi görmeyenlerde sorun vardır.

İnsanlar ara sıra size, gördüğünüz rengin düşündüğünüz renk olmadığınımı söylüyorlar. Eğer öyleyse, bunlar renkli görme yetersizliği yaşadığınızın ilk işaretleridir.

Renk körlüğünün tedavisi yoktur. Ancak renk körlüğü sizin yaşamınızı çokta etkilememektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.