Renklerin Bilinçaltı Anlamları Neler?


Renkler algı yönetimi ve insanları ikna yönteminin bir parçası. insanlara, öğelerin içerisinde kullanılan renkler tarih boyunca insanlar için bir anlamı olmuştur. Renkler insanları sağlık yaşam, alışveriş, zihinsel ve fiziksel performans gibi konularda etkilemektedir. Renklerin insan üzerindeki etkileri nedeniyle giysi seçiminde ya da yaşadığımız odayı boyarken dikkat etmek gerekir. Örneğin yemek odası pembe, yatak odası yeşil olabilir.

Renklerin Bilinçaltı Anlamları

Kırmızının cinsel duygularda bilinç altına yönelik imgeler ile birlikte sunulmasında ciddi etkisi vardır. Kırmızı şiddet korku herhangi ölüm sahnesi ile birlikte kullanılırsa insanda korku ve stres oluşturur. Kırmızı renginin kan basıncını artıran bir yanı vardır. Kırmızı yani sıcak renkler insanda böyle bir etki bırakabilir.

Yeşilin daha sakin rahat ve huzur veren doğal bir durumu vardır. Yarış atları, yarıştan sonra sakinleşmeleri için belirli bir süre geçe renklerin hayvan psikolojisi etkisi ölçmek için bir deney yapıyorlar. Atların yarıştan sonra gireceği ahırları yarısını mavi yarısını kırmızı renk ile boyuyorlar, mavi renkli ahırdaki atlar erken sürede sakinleşiyor, aynı zamanda mavi bölümde sinek sayısı ve diğer haşere sayısı çok fazla oluyor.

Mavinin sakinleştirici özelliği vardır. Kan akışını düşüren bir yanı vardır. Açık mavi buzu çağrıştırması bakımından insanda soğukluk ve yalnızlık duygularını uyandırabilir.Rahatlatıcı etkisi vardır. Freud maviyi okyanusa benzetir ve ‘sakin’ diye betimlemiştir.Verdiği huzur ve sakinliğinden dolayı olsa gerek Araplar mavi taşın kanın akışını yavaşlattığını inanırlar ve nazar boncuğu bu nedenle mavi taşlıdır. Mavi rengin iştah kapatıcı özelliği vardır.Bu yüzden diyete uygun gıdaların ambalajlarında mavi renk kullanılmıştır. Ayrıca sağlığın rengi olarakta bilinir. Süt kutularında ve süt ürünlerinin ambalajlarında  bu nedenle mavi rengi görmekteyiz.

Sarı Renk geçiciliği ifade eder. Dünyanın her yerinde taksiler sarıdır. Işıklarda ise sarı geçiciliği ifade etmektedir.

Pembe; Kırmızı ile beyazın birleşmesinden doğan, kırmızıda canlılık alan ama kırmızıya göre daha yumuşak bir renk olan pembe hayallerin ve aşkın rengidir. Neşe ve mutluluk verir. Kız çocuklarının rengidir.Saflığı ve sevimliliği çağrıştırdığı için kız çocukları bu rengi sıklıkla kullanıyor olabilir. Pembe renk çalışma odaları için uygun bir renk olmamasına karşın kız çocuğu odalarında sıklıkla karşımıza çıkar ki bu uygun bir renk olacaktır. Kişide olumlu duyguların oluşmasına yardımcı olur. İnsanı sakinleştirir. Pembe rengi seven insanların neşeli sorumluluk sahibi,ürkek,biraz da çekingen olup belli etmeyen kişiler oldukları gözlemlenmiştir. Bir hapishanede kapı ve pencere demirleri pembeye boyandığında,mahkumların agresif davranışlarının ortadan kaybolduğu gözlemlenmiştir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.