Replika Ne Demek? Replika Ürünleri Kesin Anlama Yöntemi


Replika ürün nedir ve sahte yani çakma olduğu nasıl anlaşılır?

Dış görünüş bakımından orijinal ürün ile birebir benzer ve neredeyse tıpkısının aynısı olan fakat sahtesi yani çakması olan korsan üründür. Dolayısıyla çok daha ucuza satılarak insanların alması için teşvik edilir. Fakat içerisinde düşük kalite malzemeler kullanılır.

Türkiye’de en çok görülen replika ürün ise akıllı telefonlar özellikle de Çin malı olanlardır. Alttaki görselde gerçek Samsung S4 ile replikası yan yana gösterilmiştir. Yan yanayken bile farkını anlamak çok zordur.

Ayrıca Kapalı Çarşı’da gerçeğini aratmayan kalitede son model çantaların harika replikaları satılmaktadır. Hatta turistler bile bazen sırf bu yüzden ülkemize geliyorlar.

Aşağıdaki resimde ünlü ve çok pahalı olan Lacoste çantanın birebir kopyası yapılmıştır. Detaylara dikkat ederseniz ayırt etmenin ne kadar zor olduğunu fark edeceksiniz. Gerçekten iyi kopyalamışlar ama sonuçta replika olduğu için dayanıksız ve düşük kalite.

Artık internetteki alışveriş sitelerinde bile orijinal ürünlerin replikaları satılmakta ve bunu satan kişiler birinci sınıf replikadır diyerek reklamını yapmaktadırlar.

Türkiye son dönemde bir replika ürün cenneti haline gelmiştir. Piyasada dış görünüş olarak tamamen orijinal ürüne benzeyen ve ustaların bile ayırt edemeyeceği replikalar satılmaktadır. Peki gerçek olup olmadığını nereden bileceğiz.

Replika Ürün Nasıl Anlaşılır?

Orijinal ürün ile replika ürünün ağırlığı kesinlikle farklı olur. Aynı olması çok çok düşük bir ihtimaldir. Çünkü kullanılan malzemeler farklıdır. Bazen bu ağırlık farkını elinizle anlayabilirsiniz. Fakat genellikle terazide tartınca kesin olarak ortaya çıkıyor ve dolayısıyla sahte ürün mü gerçek ürün mü anlaşılıyor.

Orijinal ürün ile replika ürünün rengi farklı olur. Mesela levis pantolon ile replikasının rengi her zaman için az da olsa farklı olmaktadır.

Orijinal elbiselerde artık hologram kullanılıyor ve bu hologramlar replika ürünlerde bulunmuyor yada dandik, basit ve düşük kalite bir hologram kullanılıyor. Dolayısıyla holograma bakarak da orijinal olup olmadığı kolayca anlaşılıyor.

Orijinal ürün ile replika arasında çok fazla fiyat farkı olur. Mesela dükkanda 500 liraya satılan bir ürünün internette 50 liraya yada 100 liraya satıldığını görürseniz bunun sahte olduğundan emin olabilirsiniz. Ürünün görselinde orijinal gibi görünebilir ama unutmayın ki hiçbir orijinal ürünün fiyatı bu kadar düşmez. Batan geminin malı bile olsa, outlet mağazalarında geçen yılların elde kalan ürünleri bile olsa bu kadar ucuza satılmaz. Aslında kardeş kardeşe bile bu kadar ucuza satmaz, onun yerine hediye etse daha iyi…

İnternetten alışveriş yaparken ünlü ve güvenilir siteleri tercih edin. Adı sanı belli olmayan sitelerden sırf ucuz diye almaya kalkarsanız, size çakma ürün yani replika gönderebilirler. Daha sonra arayıp çakma olduğunu söyleseniz bile size yardımcı olmazlar. Hatta suçu size atarlar. Bu nedenle ürünlerin orijinal faturalı ve garanti belgeli olmasına dikkat edin.

Çünkü replika ürünlerin garanti belgesi de faturası da fotokopi biçimindedir.

Elinizde mutlaka bir orijinal fatura olsun. Çünkü sıkıntı yaşarsanız, bu fatura sayesinde değişim veya iade yapabilirsiniz.

İnternetten alışveriş yaparken Hepsiburada ve Gittigidiyor gibi siteleri tercih edin ve satın alacağınız ürünü ilk alan siz olmayın. Çok sayıda insanın satın alıp memnun kaldığı ve bunu ifade eden yorumlar yazdığı ürünleri alın. Çünkü eğer replika olsaydı, sizden önce alanlar bunu anlayıp yorum yazardı.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.