Rip Akıntısı Nedir, Rip Akıntısından Nasıl Kurtuluruz?


Havaların ısınmasıyla birlikte, deniz ya da okyanuslarda serinlemek isteyen insan sayısında, buna mukabil de boğulma olaylarında artış görülmektedir. Boğulma vakalarının çoğu insan hatasından kaynaklansa da denizin o anki davranışı da bunda etkili oluyor. Dalganın ve akıntının çok olması bunlardan bazıları. Rip akıntısı da az bilinen ama çok tehlikeli bir boğulma nedeni. Rip akıntısı nedir, nasıl oluşur, rip akıntısından nasıl kurtuluruz? İşte cevaplarımız:

RİP akıntısı nedir?

RİP, kıyıdan denize doğru meydana gelen bir akıntı tipidir. Rip akıntılaır, kıyıya ulaşan dalgaya sahilin bir fiziksel tepkisi olarak oluşurlar. Yani kıyıya ulaşam dalganın tekrar denize dönerken meydana getirdiği bir akıntı tipidir. Aşağıdaki resimde bir sahilde aynı anda meydana gelen 3 adet rip akıntısı görülüyor:

RİP akıntısı nasıl belli olur?

Rip akıntısı ancak dikkatli bakılınca belli olur, akıntı olduğunda rengi, denizin normal renginden daha koyu olur, rip akıntısındaki su, normal denize göre daha kırışık bir hal alır.

Eğer yüzmekte olduğunuz suyun rengi çevresindeki suyun rengine nazaran daha koyu ise orada rip akıntısı var. Rengin yanında ortalama derinliğin çevreye göre daha fazla olması da akıntının belirtisi.

RİP akıntısına yakalanırsak ne yapmalıyız?

Sakin olmalı ve rip akıntısından kurtulmak için kıyıya doğru değil, paralel olarak yüzerek akıntıdan çıkmaya çalışmalıyız. RİP akıntısında kıyıya doğru yüzmeye çalışmak boş bir çaba olacaktır. RİP akıntısı sizi denizin dibine doğru çekmez sadece sahilden uzaklaştırır bunu bilerek panik yapmayı önleyebilirsiniz.

RİP akıntısı Türkiye’de en çok nerede oluşur?

RİP akıntısı ülkemizde en çok Karadeniz sahilleri boyunca görülmektedir.

NOT: RİP akıntısı (Çeken Akıntı) hakkında Sahil güvenlik komutanlığının yayınladığı aşağıda yer alan bilgilendirici video’yu izleyebilirsiniz:


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.