Roma Filmi Nedir? Roma Filmi Konusu


Yönetmenliği ve seneristliği Alfonso Cuaron tarafından yapılan ABD ve Meksika ortak yapımı aile dram filmidir. Roma filminin dağıtım hakları Netflix’e aittir. Roma filmi 30 Ağustos 2018’de ilk düzyada İtalya’da yayına girmiştir. Kısa süre içerisinde film birçok olumlu geri dönüt almıştır.

Roma Filmi Konusu ve Özeti

Roma Filmi

Meksiko’nun orta sınıf tabakasının yaşadığı bir mahalle olan Roma’da bulunan bir evde hizmetçi olarak çalışan genç bir kadındır Cleo. Evin temizlik işleri ile uğraşmasının yanı sıra, evdeki 4 çocukla uğraşan Cleo’nun o ev dışında kendine ait bambaşka bir dünyası vardır. Cleo, Fermin adlı bir gence gönlünü kaptırmıştır ancak bu ilişki çok hayal ettiği gibi sonuçlanmamıştır. Aynı zamanda evde ise 4 çocuğun annesi olan Sofia, kocasının yokluğunda işleri yoluna koymaya çalışmaktadır. Farklı yaşantılara sahip olmalarına rağmen benzer travmalar yaşayan Sofia ve Cleo, bu süreçte birbirlerinin en büyük destekçileri ve yoldaşları olurlar.

Roma Filmi Yönetmeni Alfonso Cuaron

“Büyük Umutlar”, “Y Tu Mama Tambien”, “Harry Potter ve Azkaban Tutsağı”, “Son Umut” ve “Yerçekimi” gibi başarılı filmlerin yönetmenliğini ve senaristliğini yapmış olan Alfonso Cuaron karşımıza çıkmaktadır. Son yılların başarılı 3 Meksikalı yönetmeninden biri sayılan Cuaron, günümüz sinemasının en usta yönetmenlerinden bir olarak sıyrılıyor ve büyük ödüllere layık görülüyor. Hem En İyi Film, hem de Yabancı Dilde En iyi Film ödüllerini birden almaya yaklaşmış yapımda, Cuaron’un kuvvetli teknik tarafı ve iyi öykü anlatıcılığının etkisi belli olmaktadır “Roma”da.

Yalitza Aparicio’nu Cleo, Marina de Tavira’nın Sofia’yı oynadığı yapımda daha birçok Meksika filminde görev almış Nicolas Celis, Alfonso Cuaron ile beraber yapımcılığını yapmıştır.

Vizyon Tarihi

14 Aralık 2018 yılında Türkiye’de vizyona giren Roma filmi, dünayda ilk kez 30 Ağustos 2018’de İtalya’da vizyona girmiştir. Roma filminin bütün hakları Netflix’e aittir. 2 saat 15 dakika süren Drama türünde bir filmdir.

Roma Filmi Oyuncuları

Yönetmenliğini haytı boyunca birçok büyük ödüller alan başarılı yönetmen Alfonso Cuarón üstlenmiştir. Alfonso Cuaron’un büyük ödülleri arasında Oscar ve Altın Küre ödülleri de vardır. Roma filminin oyuncu kadrosunda ise Marina de Tavira, Marco Graf, Yalitza Aparicio ve Daniela Demesa gibi birçok ünlü oyuncu yer almaktadır..


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.