Roma Rakamları Nasıl Yazılır ve Okunur? (Romen Rakamları)


Roma Rakamları Nedir, Yazılışı ve Okunuşu Hakkında Bilgi Kısaca Özet.


Eski Mısır’da bir takım sembolleri tekrar ederek sayılar tasarlandı. Aynı şeyi Romalılar da farklı bir şekilde yaptılar.

Roma Rakamlarında hangi sembol hangi sayı demektir?

I=1, V=5, X=10, L=50, C=100, D=500, M=1000.

Yalnızca bu sembolleri bir araya getirip dilediğiniz sayıyı oluşturabilirsiniz. Örneğin 15 sayısı XV biçiminde yazılıyor.

Roma Rakamları Kuralları

Roma rakamlarını yazarken aşağıdaki kurallara uymak zorundasınız.

Herhangi bir harfi en çok 3 kere yan yana yazabilirsiniz.

Eğer bir harfin sağ tarafına kendinden daha küçük değeri olan bir harf gelirse, toplanarak okunuyor. Örneğin XI=11 , DCX=610 , LXXVII= 77 şeklinde yazılıp okunuyor.

Eğer bir harfin soluna kendinden daha küçük değeri olan bir harf gelirse, bu defa çıkarılarak okunuyor. Örneğin XC=90, IL=49, CD=400 şeklinde yazılıp okunuyor. Fakat yalnızca bir harf yazılabiliyor.

Dilerseniz hem sağ tarafına hem de sol tarafında kendinden daha küçük değerli harfler yazabilirsiniz. Örneğin CMLI=951, XLVII=47, CDLV=455 şeklinde yazılıp okunuyor.

Roma Rakamlarının Sınırı

Maalesef göze hoş gelse de, karizmatik ve havalı bir sayı sistemi olsa da, Roma rakamlarının kullanımını sınırlayan çok ciddi limitler vardır. Bu nedenle çok da kullanışlı değildir.

Çünkü Roma rakamlarını kullanarak yazabileceğiniz en büyük ve en uzun sayı sadece 3888 sayısıdır. Onun da yazılışı aşağıdaki gibidir.

MMMDCCCLXXXVIII

Romalılar bu sorunu aşmak için eğer çok büyük sayılara gerek duyulursa harfin değerini bin kat artırmak için üzerine çizgi çizmişler.

Mesela V harfi 5 değerini gösterirken, eğer V’nin üzerine çizgi çizilirse artık 5000 değerini ifade eder. Aynı şekilde M harfi normalde 1000 sayısını gösterirken, üzerine çizgi çizilen M harfi 1 milyon değerini ifade eder.

Roma rakamlarıyla dört işlem yapmak çok zordur. Bundan dolayı halen kullanılmakla birlikte günümüzde çok nadir alanlarda kullanılır. Mesela romanların ve diğer türde kitapların bölümlerini ifade etmek için veya bir listenin az sayıdaki elemanını ifade etmek için Roma rakamları tercih edilebiliyor. Ayrıca evdeki ve koldaki saatlerin rakamları için de sıkça tercih edilmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.