Romatizma Hastalığı Nedir, Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?


Tüm toplumlarda en sık görülen hastalıklardan biri de romatizma hastalığıdır. Diğer birçok hastalıklara nazaran kendi içerisinde yaklaşık 200 türe ayrılan romatizma hastalığı özellikle tedavi edilmesi gereken hastalıklar arasında yer almaktadır. Genellikle 50 yaş sonrası etkisini göstermeye başlayan romatizma hastalığı etkisini uzun süre devam ettirdiği takdirde bireyin başta genel sağlığı olmak sosyal ve iş aktivitelerini de ciddi anlamda olumsuz etkileyebilmektedir. Günümüzde birçok bireyde bulunabilen romatizma hastalığı etkisini gösterdiği ilk anlardan itibaren kas ve iskelet sisteminde şişlik, ağrı ve hareket sınırlamasına yol açmakta ve bununla birlikte ise iç organlarda birtakım hastalıklarında oluşmasında etkin rol oynayabilmektedir.

Tıp dalındaki tüm hastalıklar içerisinde en fazla türünün bulunduğu romatizma hastalığı özellikle değişen yaşam koşulları ve iş çeşitliliğinin artış göstermesiyle birlikte son yılların en çok artış gösteren hastalıkları arasında ilk sırada yer almaktadır. Beraberinde birçok belirtilere ve nedenlere sahip olan romatizma hastalığı çok nadiren de olsa kendiliğinden geçebilmektedir. Uzmanlar özellikle romatizma hastalığının belirtilerinin görülmesi durumunda ilgili doktora başvurulması gerektiğinin altını önemle çizmektedir.

Genellikle yaşın ilerlemesiyle birlikte ortaya çıkan romatizma hastalığı aynı zamanda dünya ülkelerinde görev yapan birçok sağlık kuruluşlarının da güncel konuları arasında yer almaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’nün de güncel konuları arasında yer alan romatizma hastalığı taşıdığı riksler nedeniyle mutlaka tedavi gerektiren hastalıklardandır.

Romatizma Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Romatizma

Romatizma hastalığının birçok nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenler şunlardır;

 • Bazı enfeksiyon türleri: Vücuda giren bazı enfeksiyon türleri başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere birçok hastalığın oluşmasına neden olmaktadır. Bunlardan biri de romatizma hastalığıdır.
 • Bireylerin genetik yapıları: Romatizma hastalığının oluşmasında etkin rol oynayan nedenlerden biri de genetik yapılardır. Bireyden bireye farklılık gösterebilen genetik yapılar romatizma hastalığının meydana gelmesinde etkin bir role sahiptir.
 • Kullanılan tıbbi ilaçlar: Romatizma hastalığının oluşmasında etkin rol oynayan bir başka neden ise kullanılan tıbbi ilaçlardır. Özellikle romatizma hastalığının tedavisinde kullanılan bazı ilaçların yanlış kullanımı beraberinde romatizma hastalığının etkisinin çoğalmasına neden olabilmektedir.
 • Yaşın ilerlemesi: Yaşın ilerlemesine bağlı olarak birçok sağlık sorunu meydana geldiği gibi ayrıca romatizma hastalığı da yaşın ilerlemesiyle özellikle 50 yaşı sonrasında çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.
 • Kazalar: Romatizma hastalığının oluşmasında etkin rol oynayan nedenlerden biri de çeşitli darbeler sonucu meydana gelen kazalardır. Birçok kaza sonucu kas sistemlerinde bazı tahribatlar oluşmakta ve bunun sonucunda ise romatizma hastalığı meydana gelebilmektedir.
 • Sigara ve alkol: Romatizma hastalığının nedenlerinden biri de sigara ve alkol kullanımıdır. Birçok hastalığın oluşumunda etkin rol oynayan bu iki zararlı maddeler özellikle damar tıkanıklıklarında etkin bir role sahip olmaktadır. Bunun sonucunda ise romatizma hastalığının meydana gelmesine yol açabilmektedir.
 • Aşırı kilolar: Romatizma hastalığının meydana gelmesinde etkin rol alan bir başka faktör ise aşırı kilolardır. Bununla birlikte ayrıca birçok hastalığın oluşumunda etkin bir role sahip olan aşırı kilolar kas ve damar sistemleri üzerinde olumsuz etkiler yapabilmektedir.

Romatizma Hastalığının Başlıca Belirtileri Nelerdir?

Romatizma
Romatizma

Romatizma hastalığının birçok belirtisi bulunmaktadır. Bu belirtiler şunlardır;

 • Ağrılar ve şişlikler
 • Hareket etmekte zorluk çekilmesi
 • Deride meydana gelen döküntüler
 • Gözlerde meydana gelen kızarıklıklar ve kaşıntılar
 • Nadiren de olsa saçların dökülmesi
 • Karın ağrıları
 • Bel ve sırt ağrıları romatizma hastalığının en belirgin belirtileridir.

Romatizma Hastalığının Türleri Nelerdir?

Romatizma hastalığının çok sayıda çeşidi bulunmaktadır. Bunlar yaklaşık 200 çeşittir. Ancak toplumlarda genel olarak en çok görülen 2 türü bulunmaktadır. Bunlar;

 • İltihaplı romatizma: İltihaplı romatizma toplumlarda en fazla görülen romatizma türüdür. İltihaplı romatizma hastalığının oluşmasında çeşitli mikroplar etkin rol oynamaktadır.
 • İltihaplı olmayan romatizma: İltihaplı olmayan romatizma günümüzde en az görülen romatizma türlerindendir. Bu romatizma türü genellikle kazalara sonucu meydana gelmektedir.

Romatizma Hastalığında Ne Zaman Doktora Başvurulmalıdır?

Birçok hastalık gibi romatizma hastalığı da taşıdığı özellikleri nedeniyle mutlaka tedavi edilmesi gereken hastalıklardandır. Uzmanlar bu hastalığın ilk belirtileri hissedildiği takdirde hemen ilgili doktora başvurulması gerektiğinin altını önemle çizmektedir. Dolaysıyla romatizma hastalığının yukarıda belirtilen belirtilerinden herhangi birinin görülmesi durumunda doktora başvurulması gerekmektedir.

Romatizma Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Romatizma hastalığının tedavisi oldukça basittir. Tedavide genellikle ilaç yöntemi uygulanmaktadır. Ancak çok nadiren de olsa ileri safhalara giden romatizma hastalıklarının tedavisinde ameliyat yöntemi kullanabilmektedir. Fakat hastalığın tedavisinde çoğunlukla ilaç tedavileri kullanılmaktadır. İlaç yöntemleri sayesinde birçok romatizma hastalığı kısa sürede tamamen ortadan kaldırılabilmektedir.

Romatizma Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

Romatizma hastalığından korunmanın birçok yolu bulunmaktadır. Bunlar;

 • Beslenme konusuna dikkat edilmeli ve günlük dengeli beslenilmelidir.
 • Aşırı soğuk havalara bulunulmamalıdır.
 • Soğuk havalarda kalın giysiler giyilmeli özellikle ayaklar sıcak tutulmalıdır.
 • Hastalığın belirtileri görüldüğü takdirde günlük faaliyetlere bir müddet ara verilmeli ve doktor önerileri kapsamında istirahat edilmelidir.
 • Günlük ve düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır.

Not: Makale bilgi içeriklidir. Reçete değildir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.