Rüya Görmemizin 4 Nedeni


Rüya görmemizin bir çok nedeni vardır. İşte size rüya görmemizin 4 ana nedenini açıklıyoruz.

M.Ö 3000 yıllarda Mezopotamyalı krallar rüyalarını bal mumlu tabletlere yazıp yorumladılar. Antik Yunanlılar 1000 yıl sonra bir rüya kitabı yazdı ve içinde yüzden fazla rüya ve rüya tabirleri bulunuyordu. Daha sonraki yıllarda rüya görmemizin nedenini anlamak için araştırmalarımıza hiç ara vermeden devam ettik. Bu nedenle bir çok bilimsel araştırma teknolojik gelişme ve kararlılık sonucunda halen kesin cevaplar bulamadık.

Fakat bazı ilginç teorilerimiz var 1900 yıllarının başında Sıgmund Freud gördüğümüz tüm rüyaların ve kabusların bilinçli günlük yaşantımızdaki imgelerin toplamı olduklarını buna ek olarak bilinç altımızdaki dileklerimizi gerçekleştirmekle ilgili sembolik anlamlar taşıdıklarını ileri sürdü  Sıgmund Freud bir rüyada uyandığımızda hatırladığımız her şeyin bilinç dışındaki ilkel düşüncelerimiz dürtülerimiz ve arzularımızın sembolik bir temsilcisi olduğu teorisini ortaya attı. Sıgmund Freud hatırlanan bu rüyaları inceleyerek bilinç dışındaki içeriğin bilincimize ulaşıp açığa çıkabileceğini ve bu içeriğin bastırılması sonucunda psikolojik sorunların üzerine gidilip çözülebileceğine inandı.

Hatırlamak İçin Rüya Görürüz

Belirli zihinsel işlevlerin verimini arttırmak için uyumak etkili yöntemler arasındadır. Ancak uyurken rüya görmenin daha etkili olduğu tespit edilmiştir. 2010 yılında araştırmacılar karmaşık 3 boyutlu bir labirentte denekleri bırakıyorlar ikinci gün deneklerden tekrar labirentten çıkmalarını istiyorlar. Bu ikinci denemeden önce uykuya dalıp labirenti rüyalarında gören denekler çok başarılı olmuşlar. Araştırmacılar belirli hafıza işlemlerinin sadece uyku anında gerçekleştiğini ve gördüğünüz rüyaların bu işlemleri gerçekleştirdiğini öne sürdüler.

Unutmak İçin Rüya Görürüz

Beynimizde trilyonlarca sinirsel bağlantılar vardır. Düşündüğümüz ve yaptığımız her şey bu bağlantıların oluşmasını sağlar. 1983 yılında tersten öğrenme denilen ve nörobiyolojik rüya teorisine göre uyurken ve özellikle rem uykusu döngüsünde neokorteksiniz bu zihinsel bağlantıları inceler ve gereksiz olanları temizler. rüya görmemize neden olan bu unutma süreci olmadan beynimiz gereksiz bağlantılarla dolabilir ve parazitli düşünceler uyanıkken yapılması gereken düşünce işlerini engelleyebilir.

Beynimizin Sürekli Çalışabilmesi İçin Rüya Görürüz

Devamlı aktivasyon teorisine göre rüyalar, beynimizin düzgün çalışabilmesi için sürekli hafızayı pekiştirip uzun süreli hafızalar doğurma ihtiyacından doğar. Dıştan gelen bilgiler belirli bir seviyenin altına indiğinde tıpkı uyku halinde olduğu gibi beynimiz otomatik olarak hafıza depolarından bilgi üretimini tetikler. Buda rüyalarımızda deneyimimiz inceler ve işlem şeklinde bize geri döner. Diğer bir deyişle rüyalarımız, beynimiz uyku halindeyken etkinleştirdiği bir ekran koruyucusu olabilir. Böyle beynimiz tamamı ile devre dışı kalmaz.

Prova Yapmak için Rüya Görürüz

Tehlikeli ve korkutucu durumları içeren rüyalar sık sık karşımıza çıkar. Rüya teorilerine göre bir rüyanın içeriği o rüyanın amacı için çok önemlidir gece yarısı ormanda bir ayı ile kovalanmak yada karanlık bir sokakta bir ninja ile dövüşmek gibi rüyalar kavga etme iç güdülerimizi deneyimlememizi sağlar ve hayatımızda ihtiyacımız olursa diye bu iç güdüleri hazır ve güvenilir hale getirir. Fakat rüyalar her zaman kötü olmaz örneğin çok güzel bir kadın yada çok yakışıklı bir erkeği rüyanızda gördüğünüz zaman bu sizin iç güdünüzü deneyimlememizi sağlar.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.