Rüyada Ağlamak Ne Anlama Gelir?


Rüyada ağlamak ne için ağladığınıza bağlı olarak yorumlanır. Makbul olan Allah rızası için ağlamaktır. Bu şekilde ağladığını gören ve ağlarken sesini yükseltmeyen kişi birçok menfaat elde eder ve hayra ulaşır. Rüyada dünyevi üzüntüler için ağlama ise iyiye yorumlanmaz. Bu rüya dünyada da sıkıntı yaşayıp ağlayacağınıza veya birtakım belalara maruz kalacağınıza işarettir. Rüyada ağladıktan sonra gülmek iyiye yorumlanmaz. Bu rüya hastalıktır ve ecelinizin yaklaştığına işarettir. Günahlarından dolayı ağlayan kimse bağışlanır. Bedeninizdeki bir ağrı veya acı yüzünden ağlamak ise yine hayra yorumlanmaz.

Ünlü Tabircilerin Rüyada Ağlamak Yorumları

Ebu Saîd el-Vâiz

“Bir kimsenin rüyasında, tanıdığı bir kimsenin öldüğünü ve bundan dolayı da ağladığını görmesi; o rüyanın görüldüğü gibi çıkmasına, ölüm yönünden musibete ve üzüntülerin husulü ile tabir olunur. İnsanların vefat eden bir vali için feryat edip ağladıklarını ve elbiselerini yırttıklarını görmeleri; öldüğü görülen valinin insanlara zulüm yapacağına işarettir. ”

Câfer-i Sâdık

“Rüyasında ağladığını ve sonra da güldüğünü gören kimsenin Allah bilir vefatı yaklaşmıştır.” İmam-ı Nablusî şöyle der: “Eğer rüyada ağlamak Allah korkusundan, Kur’an dinlemekten veya işlenen günahlara pişmanlıktan dolayı ise, rüyayı gören kimsenin üzüntülerinin yerini sevincin alması ile yorumlanır. Ağlamak, Allah’tan korkmaya, rahmetin inmesine, muhtaç kimseler için yağmur yağmasına işaret eder.” Yüksek sesle ve üstünü başını yırtarak ağlamak , rüya sahibinin uyanıkken de ağlamasına, Sessizce ağlamak yağmur ve berekete, rahmete ve Allah korkusuna, sevinç ve sürura delalet eder.

Kirmani

“Bir kimsenin kendisini rüyasında ağladığını görmesi; o kimsenin çok sevineceğine, eğer ağlama bağırarak ah vah şeklinde ise bir musibete uğrayacağına, ağlamaktan dolayı gözlerinin yaşla dolu olduğunu ve fakat dışarıya çıkmadığını görmesi; helâlinden mal kazanacağına işaret eder. Gözlerinden akan yaşın sıcak olması; keder ve üzüntüye, sıcak olmaması ise üzüntülerin yerini sevincin alacağına delalet eder.”

Nablusi

Rüyada yüksek sesle bağırarak, yahut elini yüzüne vurarak, söz söyleyerek, cep ve yakasını yırtarak ağlaması, uyanıkken bu şekilde ağlaması ile tabir edilir. Eğer ağlaması Allah korkusundan, Kur’ân dinlemek veya günahlarını hatırlamak pişmanlığından dolayı ise, rüya sahibinin ferah ve sevinçli olması, hüzün ve kederinin gitmesi ile tabir edilir. Ağlamak, Allah’tan korkmaya, rahmetin inmesine, muhtaç olan kimseler için yağmur yağmasına delâlet eder.

Seyyid Süleyman

Rüyasında sakin sakin ağladığını gören, gamdan kurtulur. Bağırarak ağlamak; o mahalde oturanlar için iyi değildir. Musibet (felaket) habercisidir. Ağlamadığı halde gözlerinden yaş aktığını gören, muradına erer. Ağladığını fakat, gözlerinden yaş gelmediğini gören, ümit ettiği şeyde hayal kırıklığına uğrar. Ağladığı sırada gözlerinden yaş yerine kan geldiğini gören, elinden kaçırdığı fırsat yüzünden pişman olur. Günahlarına tövbe eder. Ebu Said’ül Vaaz demiştir ki: Rüyasında tanıdığı bir insanın vefat etmesinden dolayı feryat ettiğini görenin rüyası, aynen çıkar. Ayrıca öldüğünü gördüğü kişi yüzünden felakete uğrar. Halk, kendisini ayıplar. Ahalinin vefat eden bir vali için feryat figan ağladıklarını görmek; o valinin zalim davranacağına işarettir. Halkın cenazesinin arkasından sükunetle ağladıklarını görmek ise, insanların bu vali sayesinde sevineceklerine delalet eder.

Rüyada Ölü Üstüne Ağlamak

Rüyada ölü üstüne ağlamak, kişinin feryat etmesine veya dünyevi rahatsızlıklara tutulmasına delalet eder. Ölü üstüne bağırarak ağlamak iyi değildir. Bazen de bu rüya boş iler peşinde olduğunuzu ve boş hayaller kurduğunuzu göstermektedir.

Rüyada Ağlayarak Uyanmak

Rüyanızda ağlayarak uyanmışsanız sevinceğiniz bir haber alacaksınız demektir. Neşeye, mutluluğa, feraha işarettir. Bir müddet sıkıntı içinde kaldıktan sonra hak ettiğiniz refaha, mutluluğa kavuşacaksınız şeklinde yorumlanır. Yaşadığınız sıkıntılardan kısa süre içinde kurtulacağınız anlamına gelir. İç dünyanızda yaşadığınız bir takım sıkıntılarınızı çevrenize yansıtmamak adına davranışlar sergilemeniz rüyanızda ağlayarak uyanmanıza neden olabilir. Ancak bu rüya rahmete, başınıza gelebilecek güzel şeylere işaret etmektedir.

Rüyada Ölmüş Birine Sarılmak Ağlamak

Rüyada ölmüş birine sarılmak ağlamak, kendinizi cesaretlendirin ve olabilecek hüsranın üstesinden gelmek için huzurlu bir kalbi ve tavrını sürdürmeyi devam ettirmelisiniz. Rüyada ölmüş birine sarılmak ağlamak, gerçekte değişimin ve ayaklanmanın tezahürü olarak görülür.

Rüyada Sevinçten Ağlamak

Rüyada sevinçten ağlamak, rüya sahibinin çevresine verdiği sözleri yerine getirdiğine, onların güvenini sağladığına, aynı zamanda güzel ve sevindirici haberler alacağına işaret eder.Sevinçten ağladığını gören kişinin, özel hayatının istediği şekilde gittiğine, sevgilisi tarafından sevildiğini; ailesinin huzurunun yerinde olduğuna yorulur. Bu rüya aynı zamanda helal yollardan kazanılan kazanca, gönülden istenilen duaların gerçekleşeceğine, rüya sahibini mutlu günlerin bekleyeceğine delalet eder. Kazancı artan rüya sahibi hayırlı yatırımlar yapacağına, sıkıntılı günleri geride bırakacağına, her daim şükür edeceğine yorulur. İslami açıdan ise Allah’ın kişiye yardım edeceğine, mutlu günlerin çok yakında olduğuna yorulur.

Rüyada Ağıt Yakmak

Rüyada ağıt yakmanın anlamı, sorumsuzluktur. Rüya sahibinin sorumsuzlukları yüzünden ekmeğinden olacağına işaret eder. Rüyada ağıt yakmanın tabiri, rüyayı görenin görevlerini yerine getirmemesi sonucunda işinden olacağı ve çok sevdiği bir kişinin vefat edeceği şeklindedir.

Rüyada ağıt yakmanın yorumu, hayırlı olarak nitelendirilmez. Rüya sahibinin maddi, manevi çok zor günler yaşayacağı ve bu durumdan dolayı ciddi ruhsal sorunlar yaşayacağı şeklindedir.

Rüyada sevilen bir kişi için ağıt yakmak: Rüya sahibinin çok değer verdiği birini kaybedeceği ve bunun sonucunda ruhsal sıkıntılar yaşayacağına yorumlanır.

Rüyada cenaze evinde ağıt yakmak: Rüyanın geçtiği evde çok büyük sorunlar yaşanacağına alamet eder.

Rüyada ağıt yakan birini görmek: Rüya sahibinin gereksiz işlerle uğraşıp ailesini ihmal ettiğine delalet eder.

Rüyada ölü için ağıt yakıldığını görmek: Rüya sahibinin acı dolu bir olay yaşayacağına işaret eder.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.