Saat Neden Sol Kola Takılır?


Bu konu insanlar tarafından oldukça merak edilmektedir. Bilindiği üzere yıllardan beridir saatler hep sol kola takılmaktadır. Peki saat neden sol kola takılır ? Özel bir neden ya da farklı olma düşüncesi yok ise bu durum genellikle herkeste aynı şekilde yaşanmaktadır. İnsanların ise bu konuda akıllarında bazı soru işaretleri bulunmaktadır. İnternet üzerinde de bu konu ile ilgili detaylı araştırmalar yapılmıştır. Bizler de konumuzun detayında bu sorunun cevabını sizlere vereceğiz.

Saat Neden Sol Kola Takılır ? 

İlk olarak akıllara gelen sebepler arasında bu yer almaktadır. Genellikle dünya üzerindeki insanların çoğu sağ elini kullanmaktadır. Sağ kol ise bu durumda daha fazla hareket edecek. İnsanlar ise saatlerinin zarar görmemesi için saati sol koluna takmış olabilir. Bu da olasılıklar arasında yer alıyor ancak şu soru sorulduğunda olasılık biraz daha düşüyor. Neden solak insanlar da saati sol koluna takıyor? Bu noktada ise bir önceki sunduğumuz olasılık ciddi manada düşmüş oluyor.

YILLARDAN BERİDİR GELEN BİR ALIŞKANLIK

Bilindiği üzere saatler ilk insan eline sığacak kadar küçüldüğünde ceplerde kullanılıyordu. İnsanlar ise bu cep saatlerini sürekli olarak kurmak zorunda kalıyordu. Saatlerin kurma bölümü ise 3 sayısının sağ tarafında duruyordu. O dönemde ise saat sol tarafa konulur ve sol el ile çıkarılırdı. Daha sonra sağ tarafından da sağ el ile kurma işlemi yapılırdı. Yıllardır kullanılan bu yöntem artık alışkanlık haline gelmiştir. Yıllar geçse de hiçbir saat firması kurma kısmını sol tarafa almayı düşünmemiştir. Aksine kol saatlerinde de yine cep saatleri gibi sağ tarafa koyulmuştur. Bu da insanların saati sol koluna takmasına ve sağ kol ile kurmasına, yönetmesine neden olmaktadır.

Saat firmaları ise bu konudaki durumunu hiç değiştirmedi. Yıllar boyunca saatlerin kurma kolu 3 sayısının sağ tarafında bulundu. Bu da bireylerin saati sağ kollarına takmasına sebep oldu. Eski devirlerde kurma kısmı sol tarafa koyulsaydı muhtemelen şu anda dünya üzerindeki milyonlarca kişi saatleri sağ koluna takıyor olacaktı. Konu ise tamamen eski dönemlerden gelen bir alışkanlık durumu.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.