Saç elektriklenmesi nasıl önlenir?


Günümüzde elektriklenen saçlar özellikle bayanlar için büyük bir sorun haline gelmiştir. Genelde şampuan tercihinizi doğru yapmanı gerekecektir. Nem veya Hacim veren şampuanlar genelde elektriklenen saçlar için en iyi çözüm yollarındandır. Saçlarınızı nemlendiren şampuanlar kullanırsanız elektriklenmenin minimuma indiğini göreceksiniz. Kuru saçlar genelde elektriklenmeye müsait iken nemli saçlarda elektriklenme çok az olur.saç

Genelde uzun saçlarda görülen saç elektriklenmesi kadınlar için büyük problem yaratıyor. Ama şampuanı düzgün seçerseniz bu sorun ortadan kalkacaktır. Elektriklenmeyi önleyici şampuanların içinde genelde sülfat olamaması gerekir. Saç fırçaları ise, saçlardaki elektriklenmeyi daha da arttırmaktadır. Saçlarınızı yıkadıktan sonra,  bir saç kremi sürerek kurutmanızı ve sonrasında geniş boşluklu taraklar ile taramanız gerekir.

Önemli notlardan biri ise ıslak saçların tarak ile taranmamasıdır. Eğer tararsanız saçlarınız kırılmaya neden olacaktır. Tangle Teezer tarak markası saç kırıklarını  ve elektriklenme sorununu en aza indirmek için en ideal seçimdir. Bunun dışında saç spreyi ve dış fırçası yöntemi vardır. Aslında çoğu insan bu yöntemi bilir. Ama etkili bir yöntemdir. Saç elektriklenmesi durumunca iyice temizlenmiş bir dış fırçasına biraz saç spreyi sıkılarak saçların elektriklenen yerlerini düzeltebilirsiniz. Aceleniz olduğunuz zamanlarda bu yöntem en etkilisi olacaktır. Diğer yan etkileri olan ilaçlar veya serumlardan tercih edeceğinize bu yöntem hem size bir etki yapmaz, hem de saçınıza zarar vermez.

saç

Saç serumları da günümüzde çoğunlukla kullanılmaktadır. Elektriklenen saçlar için önemli bir serumdur. Bu serumu kullanırken dikkat etmeniz gerekecektir. Çünkü elektriklenme genelde yeni çıkan saçlarda olur. Eğer bu yeni çıkan saç diplerine bu serumdan uygularsanız yağlı bir görünüm ortaya çıkar. Bunun için kullanımı direk saça sıkılarak değil, ilk önce ele sıkıp ovuşturun. Daha sonrasında çok hafif şekilde saç diplerine sürünüz.

Saç elektriklenmesidurumunda en etkili diğer yöntem saç düzleştiricidir. Dikkat ederek kullanması gerekecektir. Saç kurutma makinenizin düşük seviyede saçlarınıza tutmanız gerekir. Veya ısıdan koruyucu sprey sıkmamız gerekecektir. Kış aylarında ise şapka, bere gibi kıyafetler de saç elektriklenmesine yol açacaktır. Bunu önlenmenin yolu önceden saça serum uygulaması yapmanız gerekecektir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.