Sağlıklı Emzirme Nasıl Olmalı?


Emzirmek anne ile bebek arasındaki bağı kuvvetlendirmektedir. Anne ve bebek arasındaki en kuvvetli bağ anne sütüdür. Bu noktada devreye emzirme giriyor, emzirmenin artması için elbette annenin iyi beslenmesi geliyor.

9 ayın sonunda anne bebeğine kavuşuyor ve bundan sonra en önemli faktörlerden birisi kendisi, diğeri ise bebeğin sağlığı. Anne hem gebelikten aldığı fazla kilolardan kurtulmak istiyor hem de bebeğini sağlıklı bir şekilde beslemek, büyütmek istiyor. Kilo vermenin en güzel yolu emzirmedir. Hem doğum kiloları atılıyor hem de anne sütü bebekler için ilk besin kaynağı olduğu için bebeğe faydalı oluyor.

Başarılı Emzirme Tüyoları

 • Emzirmeye mutlaka doğumu izleyen ilk saatler içinde başlayın. Emzirme sırasında rahat bir pozisyonda olmalısınız. Özellikle ilk haftalar saatlerce bu pozisyonda oturacağınız için rahat bir koltuk, ayağınız altına destek, kolunuzun altına yastık, rahatınız için ne gerekiyorsa yapın ve bebeğinizle paylaştığınız bu özel zamanın tadını çıkarın.
 • Bebeğinizi sadece başı değil tüm vücudu size dönük olacak şekilde, göbek göbeğe temas ederek yatırın. Uygun pozisyon başarılı emzirmenin sırrıdır.
 • Göğsünüzü alttan dört parmağınızla, başparmağınız üstte kalacak şekilde destekleyin. Parmaklarınız areola kısmına (kahverengi kısım )değmemelidir.
 • Bebeğinizin ağzını açarak aranmasını sağlamak için üst dudağına ve ağız kenarına dokunun. Ağzını iyice açana kadar dudağına göğüs ucunuzla dokunmaya devam edin.

Uygun kavrama:

 • Göğüs ucu ve areolanın büyük kısmı bebeğin ağzında olmalıdır. İlk kavrama anında biraz acı olsa bile ritmik emmeye geçtikten sonra kavramayı hissetmeli fakat acı duymamalısınız. Canınız acımaya devam ediyorsa kavrama pozisyonda hata vardır, çatlak oluşmaması için bebeği göğüsten ayırıp tekrar doğru kavramasını sağlamalıyız.
 • Emzirme düzene girene kadar her emzirmede iki göğsünüzü birden vermelisiniz. Bebeklerin çoğu 10-20 dakika boyunca emerler. Emzirme süresini belirleyen bebektir.
 • Bebeğin göğüsten ayrılmasını istediğinizde parmağınızı ağzının kenarından damağına doğru sokun ve dudakları gevşettiğinde yavaşça memeden ayırın. Bebeğinizin gazını emzirme sonunda ve göğüs değiştirirken mutlaka çıkarın. Anne sütü alan bebekler ilk günlerde biberonla beslenenler kadar gaz çıkarmayabilir, sütünüz bollaştığında daha çok gaz çıkarmaya başlayacaktır.
 • Emzirmeye her defasında farklı göğüsle başlayıp her iki göğsü de emzirin. Hatırlamak için sütyen askısına takacağınız bir çengelli iğne veya emzirme koltuğunun koluna bırakacağınız bir tülbent size yardımcı olabilir.
 • Bebek her istediğinde emzirin. İlk ayında bebek dört saatten uzun uyursa uyandırıp emzirebilirsiniz. Bebeğin emme araları düzensiz olabilir. Süt bollaştıktan sonra bebekler genellikle 2-3 saat arayla, günde 8-10 kez emerler. İlk dört hafta bebeğinize sadece anne sütü vermeniz yeterli süt salgısının oluşması için çok önemlidir. Süt salgısı 4-6 hafta sonra bollaşacaktır. Bu dönemde hiç biberon veya emzik kullanmamak en uygunudur.
 • Göğüslerinizin bakımı için her gün duş yapın ve göğüslerinizi sabun kullanmadan sadece suyla yıkayın. Gece -gündüz göğüslerinizi destekleyen ve sıkmayan bir sütyen takın.
 • İyi beslenin. Yüksek protein, kalsiyum ve sıvı içeren, besleyici ara öğünleri olan bir diyetiniz olsun. Yağ ve şekeri az alırsanız siz de bebeğinizin sağlığına zarar vermeden eski kilonuza dönebilirsiniz.
 • Dinlenmeyi, kendinize vakit ayırmayı ihmal etmeyin. Gün içinde bebeğiniz uyurken siz de kısa şekerlemeler yapın. Bebeğiniz yeterli beslendiğinin tek güvenilir göstergesi kilo alımıdır, ama ilk 48 saatini geçirmiş iyi beslenen bir bebek genellikle günde 4-6 kez bezini ıslatır, günde en az iki kez bazen her emzirmede kakasını yapar, ikinci haftasından sonra düzenli kilo alır.

Anne sütü nasıl artırılır

Anne sütünü artırmak için annelerin dikkat etmesi gereken en önemli faktörlerin başında annenin sıvı tüketimine dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü sağlıklı bir anne günde ortalama 9 ml süt salgılıyor bunu bebeğine verdiğinde 600 ml su vermiş oluyor. Annenin ve bebeğin su ihtiyacını karşılamak için annenin günde 3 lt su içmesi gerekiyor.

Annenin kendini çok aç bırakmaması gerekiyor. Anne 6 öğün beslenmeli ve kendini 3 saatten fazla aç bırakmaması gerekir.

Ne Yediğiniz Çok Önemli

Yapılan hatalardan birisi de anneler fazla şekerli yiyeceklere ve bol kalorili yiyecekler yiyorlar bunlar anne sütünü çok fazla çoğaltmaz ve annenin kilo alımına sebep olur. Bu yiyecekler hem anne ve bebek için yararlı olmayacaktır. Yararı olmasından ziyade zararlı olanlarda var. Anne sütünü veren anneler alkolden uzak durmalıdırlar. Bir de kafeinli içecekler, çikolata, çay, kahve gibi gıdalardan uzak durmak gereklidir. Çiğ etlerden de uzak durmak gereklidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.