Şah damarı nedir? şah damarı nerede bulunur?


Şah damarı nerede bulunur?

İnsanda boyun ve baş bölgesine kan taşıyan büyük atar damar bulunmaktadır, iki şah damardan sağdaki kol-baş atardamarından, soldaki ise doğrudan aort yayından kaynaklanır. Bu iki atardamar sağlı sollu soluk ve yemek borusunun yanlarından yukarıya çıkar.

Şahdamarlarını dıştan sternokieidomastoit kas örter. Ana şahdamarları boyunda hiçbir dal vermeksizin ilerler; gırtlağın üst kenarı hizasına geldiklerinde ikişer yan dala ayrılır: Dış ve iç şahdamarı. Dış şahdamarı özellikle kafa boşluğunun dışına dağılır, tiroit bezine, dile, yüze, yutağa ve bölgenin öbür yumuşak kısımlarına çok sayıda dal verir. İç şahdamarı ise ana şahdamarından ayrıldığı noktada genişler. Bu bölge damar duvarını saran çok sayıda sinir ucundan ötürü damar içinde ortaya çıkan basınç değişikliklerine karşı duyarlıdır.

Şah damarı tıkanıklığının belirtileri nedir?

Boynun iki yanında kanı beyine taşıyan şah damarında ki tıkanıklar felç ve ölüme sebep oluyor. Bu tıkanıkların hepsi sinyal veriyor aslında.

Tıkanıklığı olan hastalar, geçici konuşma bozukluğu, geçici güçsüzlük ve baş dönmesi gibi şikayetler olabilir. Genelde böyle rahatsızlıkları önemsemeyiz ama bu gibi hastalıklar kalıcı depremin habercileridir.

Şahdamarı ve özellikle de iç şahdamarı değişik patolojik olaylardan etkilenebilmektedir ve bu patolojik olaylar arasında en sık görüleni aterosklerotik değişikliklerdir; bu değişiklikler bir daralmaya, hatta bütünüyle tıkanmaya neden olabilir. Bu da beyne giden kanın azalması sonucu hareket, duyu, görme ve konuşma bozukluklarının gelişmesine neden olur. Bu bozukluklar tıkanmanın hızla geliştiği durumlarda daha da belirgin olurlar.

Tecrübeli bir doktor tarafından damarın dinlenmesi şah damarının darlığının farkına varabilir. Kesin tedavi için ise ultrason yapılabilir. Efor testi de yapılmaktadır. Şah damarımıza baktığımızda damarın darlık derecesi anlaşılır. Lokal anastezi ile şah damar içerisindeki pıhtılar temizlenmektedir ve bu ameliyat 30 dakika sürmektedir.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.