Şahmeran Efsanesi, Şahmeran Hikayesi Nedir Anlamı Hakkında Kısaca Bilgi


Şahmeran’ın gerçek hikayesi nedir? Şahmeran Efsanesinin en doğru öyküsünü tüm detayları ile sunuyoruz…

Şahmeran efsanesi Mezopotamya’dan gelir. Yüzlerce hatta binlerce yıldır Mardin’de anlatılmaktadır. Aslında Şahmeran ismi Farslı “Şah-ı Meran”‘dan gelmektedir ve anlamı da “yılanların şahı”dır.

Şahmeran yarısı yılan ve yarısı güzel bir kadın olan bir yaratıktır. Belden aşağısı yılan olan Şahmeran’ın belden yukarısı çok güzel bir kadındır. Onun portreleri geleneksel olarak evlerin içinde özellikle de genç kızların odalarında asılıdır. Bu tabloların kızlara uğur getireceğin yani güzel bir kader çizeceğine inanılır.

Evvel zaman içinde Tahmasp adında yakışıklı ve uzun boylu bir delikanlı yaşıyormuş Mardin’de. Günün birinde yanlışlıkla uyuyan binlerce yılanın olduğu bir mağaraya girmiş. Orada Şahmeran’ı görmüş. Belinden aşağısı yılan olmasına rağmen ona aşık olduğunu gizleyememiş. Günlerce mağarada kalarak Şahmeran’ın dünya ve insanlık ile ilgili anlattığı inanılmaz hikayeleri dinlemiş.

Huşu içindeymiş fakat Şahmeran’ın hikayeleri bittiğinde ve bunu ona ifade ettiğinde, Tahmasp dışarıdaki dünyayı özlediğine karar verip mağarayı terk etmiş. Şahmeran bu kararını beğenmese bile, sonunda kabul etmiş. Böylece Tahmasp yaşadığı yere geri dönmüş.

Fakat günün birinde kral çok hasta olmuş. Kralın kötü kalpli veziri kralın iyileşmesi için Şahmeran’ın vücudundan bir parça yemesi gerektiğini anlatmış. Bundan başka çaresi yokmuş. Arayış başlamış. Şahmeran ile ilgili herhangi bir şey bilen herkes soruşturulmuş. Günün birinde Tahmasp hamamdayken, askerler onu tutup vezirin huzuruna getirmiş. Vezirin niyetinin krala yardım etmek olmadığı anlamış. Gerçek amacı dünya hakkındaki gerçekleri Şahmeran’ın ağzından dinlemekmiş.

Tahmasp Şahmeran’ın gizlendiği yeri söyleyene kadar işkence görür. Böylece askerler ve kralın yardımcısı mağaraya gider ve Şahmeran onlara dünyanın tüm sırlarını bilmenin yolunu söyler: “Her kim ki benim kuyruğumdan bir parça et koparıp yerse, dünyanın tüm sırlarına sahip olur. Ama her kim ki benim başımdan bir parça et koparıp yerse, hemen ölüverir.”

Bu sözleri biter bitmez, vezir Şahmeranı ortadan ikiye böler ve kuyruğundan bir parça et kopartır. Tahmasp gördüğü manzara karşısında dehşete kapılır ve Şahmeran’ın başından bir parça et kopartır. Amacı bunu yiyerek hemen ölmektir.

Fakat vezir anında ölürken Tahmasp’a hiçbir şey olmaz. Çünkü Şahmeran vezirin yaptıklarını ve amacını anladığı için onu kandırarak tuzağa düşürmüştür. Fakat Şahmeran öldükten sonra, Tahmasp sevdiği elinden alındığı için kendisini insanlığın geri kalanından izole eder. Daha sonraları bu adamın Lokman Hekim adında ünlü bir doktor olduğu söylenir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.