Sahte İçki Nasıl Anlaşılır?


Sahte içki, zaman zaman ülkemiz gündeminde yer alır. Son günlerde de sahte içkiden yaşanan ölümler ana haber bültenlerinde kendilerine yer edinmeye yeniden başladı. Sahte içki satışlarında yeniden bir artış görüldüğü gibi henüz piyasaya çıkmamış çok sayıda sahte içki çetesi de her gün yakalanmaktadır. Bununla birlikte halen yakalanmamış olan sahte içki çeteleri veya piyasada satılmayı bekleyen çok sayıda sahte içki söz konusudur.

Peki sahte içki tam olarak nedir? Neden zararlıdır? Nasıl anlaşılır? Belirtileri nelerdir?

Sahte İçki Nedir? Neden Zararlıdır? Belirtileri Nelerdir?

bira

Alkol, insan vücudu için normal şartlarda da zararlı olan bir maddedir. Alkol, içeriğini etil alkolün oluşturduğu bir içecek türüdür. Etil alkol insan vücuduna az miktarda da olsa zarar vermektedir. Sahte içki yapımında ise etil alkol yerine metil alkol kullanılmaktadır. Metil alkol, insan vücudu için son derece zararlı bir alkol türevidir. Bu nedenle insan sağlığı için zararlıdır.

Metil alkol alımında en iyi ihtimal körlüktür. Metil alkol tüketen kişi zamanında müdahale edilmediği taktirde büyük olasılıkla ölür. Alkol zehirlenmesi genellikle kendini kusma, baş ağrısı, baş dönmesi, görme bozukluğu ve tansiyon düşmesi şeklinde belli eder. Metil alkol zehirlenmesi tüketiminden bir saat sonra bu etkiler ile kendini belli etmektedir. Bu belirtiler görüldüğünde en yakın sağlık kurumuna gidilmesi ölüm riskini azaltır. Ancak kimi kişilerde otuz saate kadar herhangi bir belirti meydana gelmeyebilir; kişilerde sadece sarhoşluk belirtileri görülebilir. Böyle durumlarda fark edilir edilmez en yakın sağlık kuruluşuna gitmek gerekir; ancak erken tedavinin riski azalttığı gerçeği de unutulmamalıdır.

Sahte İçki Nasıl Anlaşılır?

Sahte içki, oldukça kolay anlaşılabilen bir alkol türüdür. İlk etapta bilinmesi gereken alkolün ülkemizde denetimli satıldığıdır. Yani alkol, sadece devletten bu konuda izin almış kurumlarca satılmaktadır. Bu nedenle merdiven altı olarak tabir edilen yerlerde bulunan alkollerden uzak durulmalıdır. İkinci olarak, alkol denetimi ile bağlantılı olarak her alkol şişesinin üzerinde bir bandrol ve çeşitli barkodlar bulunmaktadır. TAPDK bandrolü olmayan alkoller nerede satılıyor olursa olsun kesinlikle tüketilmemelidir.

Sahte içkinin en kolay anlaşılma noktalarından birisi de fiyatıdır. Sahte içki üreticilerinin metil alkol kullanma nedeni maliyeti düşürmektir. Bu nedenle aynı ölçüde bir alkolün orijinali ile sahtesi arasında ciddi fiyat farkları oluşur. Ülkemizde alkol fiyatları da düzenlemeye tabii olup, çok küçük farklılıklar ile satılmaktadır. Yani, alkollü bir içecek piyasa fiyatından ucuza satılabiliyorsa tehlike var demektir.

Sahte içkiler genellikle orijinal şişelerinde satılmamaktadır. Anlamak için bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta da budur. Bunlarla birlikte alınan alkollerin renkleri ve kokuları da sahte olup olmadığını anlamak için kontrol edilebilecek önemli noktalardandır. Zehirlenmelerde hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.