Sahte Telefon Nasıl Anlaşılır?


Akıllı telefonların kullanımı arttıkça sahtecilikte aynı oranda arttı. Bazı sahte telefon üreticileri öyle telefonlar ve şarj aletleri yapıyorlarki sahtemi orjinalmi anlamak mümkün olmuyor. Şimdi sizlere sahte olup olmadığını anlamanız için birkaç ipucu vereceğim.

İlk Başta Pakete Bakın

Bir telefon almaya kalktığınızda ilk başta kutusunu ve dış paketini inceleyin. Sahte telefonların paketleri ve tasarımları çok özenli olmaz. Yani çokta önem vermezler. Ancak orjinal telefon üreticileri ürünlerin paketlenmesinde ve tasarımlarında en ufak detaylara dahi dikkat ederler. Kutunun üzerindeki yazılara bakın okunaklı ve yazıların belirli bir sırada olması gerekli. Dış jelatininde kesim yerlerine ve gevşek olup olmadığına bakın. Kesinlikle sahte kendini belli edecektir.

Malzeme Kalitesi ve Kıvrımlar

Kutusunu açtınız telefonu elinize aldınız. Önce telefonun malzeme kalitesine bakın. Bunun için usta olmanıza gerek yok. Çünkü sahte telefonlardaki kalitesiz malzeme ilk görüşte anlaşılır. Ünlü marka telefonlar malzeme kalitesine dikkat eder. Yani kıvrımlarda köşelerinde herhangi bir pürüz olmamalı. Telefonun herhangi bir yerinde renk farkı olmamalı. Kıvrımları mükemmel açıda olmalıdır.

Yazı Fontları ve Düzeni

Telefonun , şarj aletinin , usb kablosunun üzerindeki logolar ünlü markalar için çok önemlidir. Çünkü markayı gösteren logodur ve logonun özenli yazılmış olmalıdır. Logodaki harfler belirli bir düzende olmalı herhangi bir harf düzeni bozmamalı. Eğerki düzeni bozan bir harf varsa bu sahte olabilir. Dayanıklı olmalı herhangi bir temasla silinmemeli yada zarar görmemelidir. Sahte ürünlerde logo baskıları kalitesiz ve özensiz olur.

Şarj Aletine Bakın

Orijinal şarj aletlerinin uç kısımlarının altlarında bulunan yerde kesinlikle bir çentik vardır. Bu çentik göze çok batmasa da elinizle kolayca anlayabilirsiniz.Sahte şarj cihazlarının dış kaplaması genelde kalitesizdir. Bu nedenle cihazın iç kısmının doğru yerleştirilmediğini ve kaplamanın yamuk kesimlere sahip olduğunu görebilirsiniz. Şarj aletinin ağırlığıda önemli. Sahte şarj aletleri orjinale göre hafif olmaktadır.

Usb Kablo

Telefonlar için özel olarak üretilen şarj cihazlarının USB başlıklarında küçük bir delik bulunur. Bu delik kıvrımlı bir kareyi andırıyorsa cihaz orijinaldir, aksi takdirde ya sahtedir ya da telefon için üretilmiş olan bir şarj cihazı değildir. Sahte kablolardaki uç kısmı dışarıya doğru biraz daha çıkmış oluyor .Kablo kalitesi sahte ürünün en belirgin işaretlerinden biridir. Sahte bir kabloda yanlış açılara ya da gevşek parçalara sahip kablo uçları cihazda bulunan yuvanın derinliği ile örtüşmez.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.