Sait Faik Abasıyanık Hayatı ve Eserleri


Bu yazımızda Sait Faik Abasıyanı’ın hayatı ve eserleri ile ilgili kısa bilgilere ulaşabilirsiniz.

Sait Faik Abasıyanık 1906 yılında Adapazarı’nda doğmuş ve 1954 yılında İstanbul’da hayata gözlerini yummuştur. Saik Faik Abasıyanık, Türk edebiyatının en önemli hikaye yazarlarından biridir. Kendisi yazmış olduğu birbirinden güzel hikayeler ile sesini duyurmayı başarmıştır. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde eğitim görmüştür. Çeşitli nedenlerden dolayı sonrasında eğitimini tamamlamak için Avrupa’ya gitmiştir. Avrupa’daki eğitiminden dolayı birçok farklı ülke ve şehri gezme olanağı bulmuştur.

Sait Faik Abasıyanık

Eğitimini tamamladıktan sonra ülkesine dönen Abasıyanık öğretmenlik yapmış ve ticaretle uğraşmıştır. Ardından gazetede adliye muhabiri olarak görev yapmıştır. 1925 yılında yayımlanan makaleleri ile edebiyat dünyasına ilk adımını atmıştır. Hikayelerini br araya topladığı bir kitap yayımlamıştır. Hikayelerinde işlemiş olduğu başlıca kişiler genellikle normal kişilerdi.

Eserleri: Semaver, Sarnıç, Lüzumsuz Adam, Havada Bulut, Mahalle Kahvesi, Kumpanya, Şahmerdan, Son Kuşlar, Havuz Başı, Bir Takım İnsanlar, Kayıp Aranıyor, Şimdi Sevişme Vakti, Mahkeme Kapısı.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.