Sakarmeke Hakkında Bilgi


Ülkemizdeki en yaygın sukuşunun sakarmeke olduğunu biliyor musunuz? Bu kuşu, göllerde ve sulakalanlarda her mevsim görebilirsiniz.

sakarmeke

Sakarmekelerin ayak parmakları  kalın ve boğum boğumdur. Parmaklarının bu şekli suda yüzmelerini kolaylaştırır. Sakarmeke simsiyah bir kuştur. Alnı ve gagası beyazdır. Onu görür görmez tanırsınız. Zamanının çoğunu suyun üzerinde yüzerek geçirir. Beslenmek istediğinde bazen suyun altına dalar. Suya dalan bir sakarmekeyi bir süre göremezsiniz. Sonra ağzında bir yosun parçasıyla su yüzüne çıkıverir. Suyun altındaki yosunlar ve bitkilerle beslenir. Zaman zaman böcek, solucan ve kurbağa da yer. Sakarmeke yüzerken başını ileri geri hareket ettirir. Bu hareketi tavukların baş hareketine benzer. Çoğu zaman sakindir. Ancak bazen erkek sakarmekeler birbiriyle kavga edebilir. Bu sırada birbirlerine ayaklarıyla vururlar.

Sakarmeke uçabilmek için suyun üzerinde bir süre koşar. Koşarken kanatlarını da çırpar ve çevreye çok su sıçratır. Göle inerken bazen ayakları suya takılır ve gölde duran diğer kuşlara çarpar. Ancak adındaki sakar sözcüğü suya iniş şeklinden değil alnındaki beyaz lekeden gelir. Birçok hayvanın alnında bulunan bu tür beyaz lekelere sakar adı verilir. Sakarmekeler kış aylarında göllerde toplanır. Bazen çok kalabalık sakarmeke sürüleriyle karşılaşabilirsiniz. Kış aylarını geçirmek için daha soğuk yerlerden de Türkiye’ye göç ederler. Bazı yıllar ülkemizdeki sakarmekelerin sayısı bir milyonu aşar.

Sakarmekeler çok çeşitli sesler çıkarır. Bir gün onları gözlemleme olanağınız olursa seslerini mutlaka dinleyin. Hatta onları taklit etme denemeleri de yapabilirsiniz. Sakarmekelerin çıkardığı bazı sesleri dinlemek isterseniz, aşağıdaki adresi ziyaret edin. Sayfada üzerinde “Play” yazan yere tıklayın ve sesleri dinleyin.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.