Şakayık Çiçeği Nedir? Yetiştirirken Nelere Dikkat Etmelisiniz?


Şakayık çiçeği narin çiçek yapısına ve pembe renginin tonlarına sahip bir bahçe çiçeğidir. Saksıda da yetişebilse de en çok bahçe gibi açık alanlar şakayık çiçeklerine daha uygundur. Şakayık çiçeklerinin normalde iki çeşidi vardır. Biri yarım metre ile bir buçuk metre arasında iken diğer şakayık türü 3 metreye kadar uzayabiliyor. Piyasada bulacağınız bunların haricindeki türleri ise bu iki türün karışımından elde edilen melez şakayıklardır.

Şakayık Çiçeğini Yetiştirirken Bilmeniz Gerekenler

Size Uygun Şakayık Çiçeğini Seçin

Dediğimiz gibi eskiden sadece 2 çeşit şakayık çiçeği vardı ancak yapılan aşılama yöntemleriyle 50 çeşide yakın şakayık çiçeği bulunmaktadır. Siz kendinizin en çok beğendiği renklerden alabilirsiniz. Bunun için tohumlarını alacağınız satıcıya gittiğinizde ilk gördüğünüz şakayık çiçeğini almak yerine varsa diğer şakayık çeşitlerine bakmak istediğinizi söyleyin.

Doğru Toprak Seçimi

Toprak seçimi açısından şakayık çiçeği biraz sıkıntı çıkarabiliyor. Öncelikle şakayık çiçeği ekmek istediğiniz toprağın pH değerinin nötr olması gereklidir. Ayrıca şakayık çiçeğinin humusu bol ve bereketli toprağı sevdiğini unutmayın. Çok rüzgar alan ya da güçlü rüzgar alan bir bölgeye şakayık dikmek boşa kürek çekmekle eş değerdir. Bunun yanında sulama bakımını eksik etmemeniz gerekiyor.

Doğru Alan Seçimi

Dediğimiz gibi şakayık çiçekleri rüzgarlı alanları pek sevmez. Bu açıdan nazlı bir çiçektir. Ayrıca yanında başkalarını da istemeyen şakayık çiçeğini ekeceğiniz alanın biraz boş olması gerekmektedir. Bu şakayık çiçeğinin oluşan hava sirkülasyonundan verimli bir şekilde yararlanmasına olanak sağlayacaktır. Diğer çalılardan ve çiçeklerden ağaçlardan uzak bir bir yere dikeceğiniz şakayık çiçeğinin aynı zamanda tam güneş gören bir yerde olması gerekiyor.

Saksıda Büyütmek İstiyorsanız

Normalde şakayıklar asla saksı çiçeği değildir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi tam güneşlenme ve açık havayı seviyor. Ama siz saksıda büyütmek istiyorsanız sadece kısıtlı bir zaman dilimi için bunu yapabilirsiniz. Bunun için saksınıza bereketli ve humusu bol olan bir toprak koymalısınız. Eğer bereketsiz olduğunu düşünüyorsanız toprağınızın bahçe topraklarından satın alabilir ya da normal toprağınızı bereketlendirmek için organik madde miktarını arttırmalısınız. Bu yüzden asla kimyasal gübre kullanmayın. Onun yerine organik gübre kullanın ya da kompost hazırlayıp kullanmalısınız.

Ayrıca bir süre büyüdükten sonra çok dikkatli bir şekilde saksıdaki toprağıyla beraber tekrar açık alana dikmeniz gerektiğini unutmayın.

Can Suyu Şakayıklar İçin Çok Önemli

Şakayık dikiminden sonra yapmanız gereken ilk şey onlara can suyu vermektir. Bu şakayık çiçeklerinin toprağa daha iyi yerleşmesi gereken köklerine can verecektir. Mutlaka kuruduğunda tekrar tekrar su vermelisiniz. Çünkü güneşli bir ortam olunca su daha çabuk tükeniyor.

Destek Oluşturun

Şakayık çiçeklerinin bir kısmı 3 metreye kadar uzayabiliyor. Böyle bir durumda şakayıkların dik durma kabiliyetleri azalıyor ve gittikçe eğilmeye başlıyorlar. Eğer siz şakayıkların dik bir şekilde uzamanasını istiyorsanız demir veya ince tahtalar yardımıyla onlara destek sağlamalısınız. Ya da bir destek kafesi hazırlayabilirsiniz.

Haşerelere Dikkat Edin

Şakayıkları insanların sevdiği kadar haşerelerin de sevdiğini unutmayın. Özellikle de karıncalar. Bu yüzden şakayıklarınızın üzerinde bol miktarda yürüyen karınca görmeniz mümkün. Çiçeklerinizi bu karıncalardan korumanıza onları şakayıklarınızdan uzak tutmanıza gerek yok. Çünkü karıncalar diğer haşerelere saldırdığından dolayı aslında çiçeğinize savunma sağlar.

Sabırlı Olun

Genelde insanlar ektiği çiçeklerin kısa vadede açmasını beklemektedir. Ama şakayıklar maalesef öyle bir çiçek değildir. Tam anlamıyla çiçek açabilmesi için bazen 1 sene gibi uzun bir süre gerekmektedir. Sakın ondan önce çiçek açmıyor diyerek şakayıklarınızı atmayınız.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.