Sakız Lekesi Kıyafetten Nasıl Çıkar?


Ağza ferahlık veren ve gülüşü ortaya çıkaran küçük ama etkili bir üründür sakız. Çocuklar çiğnerken keyif aldıkları için sakızı çok severler.

Sakızın birden çok yararı vardır. Örneğin sakız, çene kaslarının çalışmasını sağlar. Bir nevi çene egzersizi olarak da düşünülebilir. Ayrıca sakız nefesi tazeler. Günün en yoğun anlarında, toplumsal hayatta ağız kokusunun oluşmama ihtimali yoktur. Özellikle insanlarla çokça zaman geçirenler, sakızı bir kurtarıcı olarak görürler. Sakızın başka bir faydası da sakinleştirici özelliğe sahip olmasıdır. Sakız, kişiyi stresten alıkoyar. En sinirli, en gergin anlarda sakız çiğnemek rahatlatır. Geçici bir durum olsa da, kısa süreliğine etkili olduğu yadsınamaz bir gerçektir.

Tüketimin fazla olması, gündelik hayatta sakızla ilgili sorunların çokça yaşanmasına neden olur. Özellikle küçük çocuk sahipleri bu sıkıntıyı çok yaşarlar. Çocuklar sakızı çiğnedikten sonra bir yerle atarlar ve çoğunlukla elbiselere yapıştırırlar.

Peki, sakız lekesi kıyafet üzerinden nasıl çıkartılır?

Sakız esnek bir madde olduğu için yapıştığı yüzey üzerinde genleşir ve yayılır. Zaten çoğunlukla uzun süre çiğnenmiş sakızlar kıyafete yapışır. Böyle bir durumda yapılması gereken en etkin yöntem kolonya ile temizlemektir.

Kıyafet üzerine yapışan sakız, çok keskin olmayan bir metalle sıyrılır. Bu işlemi yaparken olabildiğince sakızın çoğunluğunu almaya özen gösterilmelidir. Zaten sakızın kıyafetle temas eden yerleri yapışmıştır. Üstte kalan sakız, diğer yerlere bulaştırmamak şartıyla kazınmalıdır. Daha sonra sakızın yapışmış olduğu kısma, bir miktar kolonya dökülür. Kolonyanın içinde bir miktar alkol bulunmaktadır. Alkol temizlik işleminde en etkili maddedir. Bu yüzden kolonya yerine saf alkol de kullanılabilir.

Dökülen alkol beş on dakika bekletilir. Bu süre yapışan sakızın iyice ayrılması ve kıyafetle temasının kesilmesi içindir. Alkol sakızı sertleştirmektedir. Bu sebeple sakız kıyafetten kolayca çıkacaktır. Bekleme süresi bittikten sonra, sakız kıyafetten dikkatlice kazınır. Tamamen kıyafetten arındırmak için ise, bir miktar deterjan ve suyla  sakızın yapıştığı bölge çitilenir. Böylece sakız parçaları, kıyafetten tamamen ayrılmış olur. Son olarak kıyafet bol suyla durulanmalıdır.

Sakızı kıyafetten kolayca ve kısa zaman içerisinde  çıkarmak için, kolonya pratik bir yöntemdir. Kolonya dışında saf alkolle de aynı yöntem uygulanabilir.

 

https://povdi.com/


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.