Salatalık Turşusu Nasıl Yapılır


Salatalık Turşusu Nasıl Yapılır

Malzemeler

2 kilo küçük salatalık
8 su bardağı su
4 çay bardağı üzüm sirkesi
4 çay kaşığı limon tuzu
2 çay kaşığı tane karabiber
2 adet orta boy soğan
4 yemek kaşığı turşuluk tuz

Yapılışı

Önce odağa aldığınız tencereye 4 çay bardağı üzüm sirkesi, 8 su bardağı içme suyu, 4 yemek kaşığı turşuluk iri tuz ekleyerek kaynamaya bırakın.

Bu arada iki kilo salatalığın her birinin saplarını alıp bol su ile yıkayın. Ardından tencerede kaynayan sirkeli suya iki çay kaşığı tane karabiber ekleyin. Sirkeli su kaynayana kadar diğer taraftan da salatalıkların baş kısımlarını keserek bir kaba alın.

Toplam 4 adet kavanoz için her birinde yarım adet kullanılmak üzere iki adet orta boy soğanı kesme tahtasında yarım ay şeklinde doğrayın.

4 adet bir litrelik kavanozlardan birine dolum yapmaya başlayın ve ilk önce kavanozun dibine bir soğan atın. Unutmayın ki her kavanoz için doğranmış yarım adet soğan kullanılacak. Daha sonra salatalıkları koyun ardından aralara tekrar soğan yerleştirip arada bir karıştırın.

Büyük salatalıkları en alta küçükleri de en üste gelecek şekilde kavanoza koyun bu turşuların kavanoz ağzında yüzerek bozulmasını engelleyecektir. Tüm kavanozları bu şekilde doldurun ve üzerine soğumuş olan sirkeli sudan bir miktar koyun. Ardından sirkeli suyun içerisindeki karabiberleri bir kaşık ile toplayın, bu karabiberleri dört kavanoza paylaştırmak için eşit şekilde dörde ayırın ve ayırdığınız karabiberlerden bir bölümünü kaşık ile dağıtarak ekleyin. Şimdi de soğumuş olan sirkeli suyun kalanını kavanoza doldurmaya deva edin.

Ardından kavanoz kapağını sıkıca kapatıp ters çevirin.

Salatalık turşusu bir hafta 10 gün içinde havanın sıcaklığına göre olgunlaşacaktır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.