Salvador Dali Hakkında 12 Sürrealist Bilgi


Salvador Dali Hakkında 12 Sürrealist Bilgi

Salvador Dalí, 20. yüzyılın en ünlü ressamlarından biriydi. Sürrealist’in kendi kendini tanıtan gelenekleri ve tuhaf eserleri, kariyerinin başlarında onu uluslararası bir ünlüye dönüştürdü. Özellikle Salvador Dali’yi bir kez bile merak edip hakkında çeşitli bilgilere ulaşmak isteyenler onun ünlü Eriyen Saatler (Belleğin Azmi) tablosunu tanımaktadır.

Sanatçının uzun kariyeri beklenmedik çarpıklıklarla doluydu. 1989 yılında yaşamını yitiren Salvador Dali hakkında bazı ilginç gerçekler.

Salvador Dali 6 Yaşında Çizime Başladı: Dalí , 1910 yılında, yaklaşık 6 yaşındayken , bilinen en eski eserlerinden biri olan Landscape Near Figueras’ı çizmiştir . Kartpostaldaki petrol işi Katalonya’nın memleketi olan bir sahneyi gösteriyor ve şimdi St. Petersburg, Florida’daki Salvador Dalí Müzesi’nde asılı duruyor. Ayrıca, nispeten erken bir başarı elde etti – en ikonik eseri olan Belleğin Azmi (Eriyen Saatler) tablosunu ise , sadece 27 yaşındayken yarattı.

Salvador Dali İyi Bir Öğrenci Değildi: Dalí, genç yaşlarda bile geleneksel okulların sınırlarını zorladı. Parlak bir öğrenciydi, ancak dikkat dağıtıyordu ve derslerden ziyade resim yapmaya daha çok ilgi duyuyordu. 4 yaşında eğitimine kendi memleketi Figueres’de yerel bir devlet okulunda başladı, ancak sadece iki yıl sonra babası onu Fransızca konuşan bir özel okula transfer etti. Salvador Dalí’nin otobiyografisinde yazdığı gibi, sınıf arkadaşlarının ve öğretmenlerinin önünde kendini merdivenden aşağı atmaya başladı.

Babası onu Madrid’deki Güzel Sanatlar Okulu’na gitme konusunda yönlendirdi. Burada iki defa okuldan atılma teşebbüsüyle karşı karşıya kaldı. İlki 1923 yılındaydı ve ikincisi ise 1926 yılındaydı. Otobiyografisinde savunmasını, karşısında bulunan 3 profesörden daha zeki olduğunu bu yüzden onlar tarafından muayene edilmeyi reddettiğini belirtmiştir.

Salvador Dali Kendi Bilinç Altına Ulaşmaya Çalışırdı: Yabancıların HIMSELF HALLUCINATE olarak adlandırdığı herhangi bir kimyasal kullanmadan hem görme hem de ses duyumlarınızla uğraşan gerçekten güçlü halüsinasyonlar yaratmak olarak bilinir. Salvador Dali’de (kendi doktorunun anlattığına göre) kendisini yarı bilinçli, rüya gibi bir durumda tutmak için elinde bir kaşık ve kucağında bir kaseyle uyumaya çalışırdı ve tam uyuyup kaşık kaseye düşünce çıkan ses nedeniyle tekrar uyanırdı.

Salvador Dali, Sigmund Freud Hayranıydı: Sürrealist hareketi, hareketin 1924’te Paris’te ortaya çıktığı ilk seferde Fransızcaya yeni başlamış olan Sigmund Freud tarafından büyük ölçüde etkilendi. Dalí, Madrid’deki sanat okulunda genç bir adam olarak Freud’u okumaya başladı ve psikanalistin Rüyalar ve bilinçaltı ile ilgili fikirler onun çalışmaları üzerinde derin bir etki yarattı.

Salvador Dali, Faşistlerin Yanında mı Yer Alıyordu? Dalí bir Sürrealist olarak kabul edilirken, bir çoğu komünist olan Sürrealistler, faşist sempatileri nedeniyle Dali’nin bir sürrealist sanatçı olarak anılmamasını istiyordu. Dali ilk başta Hitler faşizmini benimsedi. Daha sonra İspanyol diktatörü Francisco Franco’nun bir destekçisi oldu ve Madrid’deki sarayında iki kez generalle görüşerek Franco’nun yeğeninin bir portresini kişisel olarak verdi.

Salvador Dali, Alfred Hitchcock İle Çalıştı: 1940’larda, Hitchcock Dalí’yi , onun, Ingrid Bergman ve Gregory Peck’in oynadığı 1945’deki gerilim filmi Spellbound için bir rüya dizisi oluşturmasına yardım etmesi için görevlendirdi. Hitchcock’un Truffaut’a söylediği gibi, “Dalí bazı garip fikirlere sahipti ancak bunları gerçekleştirmek mümkün değildi.”

Salvador Dali, Walt Disney ile Çalıştı: Kendisi ve efsanevi Disney tasarımcısı John Hench, film için senaryolar hazırladı. Ancak başladıktan sadece sekiz ay sonra, proje sadece 15 saniyelik bir demo makarasıyla mali nedenlerle rafa kaldırıldı. 1999 yılında, Roy E. Disney, Walt’ın yeğeni, üretimi yeniden başlatmaya karar verdi. Walt Disney Studios Paris’teki animatörler, Dalí’nin orijinal storyboard’larını vizyonuna sadık bir film yaratmak için özenle çevirdi.

Salvador Dali ve Eşi Gala Dali: Dalí ve Gala 1934’te bir medeni törenle evlendi. Ancak eşi Gala, daha önce bir kez evlenmişti ve bu evliliğinden bir kızı olmuştu. Gala daha önce Eluard ile evliydi. Dalí Paris’teki Eluard’la tanıştı ve onu ve diğer sanatçıları yaz boyunca Cadaqués’deki evinde ziyaret etmeye davet etti. Eluard Gala’yu ve kızlarını Cecile’i buraya getirdi, Gala ve Dalí aşık oldu ve ayrılmaz oldu. Gala sonunda sonunda Eluard’ı boşalttı ve kendisi ile Dalí evlendi.

Dali ve Bıyıklarının Kitabı: Dali’ye biraz kendini beğenmiş diyebilirsiniz. 1954 yılında Dalí, ikonik yüz kıllarının 28 görüntüsünü içeren, fotoğrafçı Philippe Halsman’ın tamamen bıyıklarına adanmış bir kitabı yayınladı. Halsman ve Dali 1941’de tanıştılar ve onlarca yıl boyunca işbirliği yaptılar.

Dali’nin Kızı Değildi Ancak Bıyıkları Hala Muhteşemdi: 1956 doğumlu tarot kart okuyucusu María Pilar Abel Martínez, annesinin doğumundan önceki yıl boyunca Dalí ile bir ilişkisi olduğunu söyledi. Madrid’de bir yargıç, Haziran ayında test edilmek üzere cesedinin alınabileceğini kabul etti. İstek üzerine Dali’nin mezarı açıldı. DNA testi sonucu kadının Dali’nin kızı olmadığı belgelendi. Ancak şaşırtıcı olan 1989 yılında hayatını kaybeden Salvador Dali’nin bıyıkları hala canlı gibiydi.

Salvador Dali’nin Yemek Kitabı: Dalí ve Gala, ayrıntılı, tuhaf akşam yemeği partileri veriyorlardı. Hatta 1941 yılında bir bağış etkinliğinde  Bob Hope ve Alfred Hitchcock gibi misafirlerin kendi hayalleri gibi giyinmeleri istendi. Oldukça değişik yemekler hazırlanmıştı. Dalí, 1973’te kendi yemek kitabı olan Les Diners de Gala’yu , Dalí’nin salyangozlar, ıstakozlar ve yumurtalar gibi favori motiflerinden bazılarını barındıran Sürrealist yemek pişirme rehberi olduğunu açıkladı.

Salvador Dali Kendi Müzesini Yaptı: 1960’larda, Figueres belediye başkanı, İspanya — Dalí’nin memleketi – sanatçılardan kentin sanat müzesi Museu de l’Empordà’ya bağış yapmaları istendi. Salvador Dali ise bunun yerine, tüm müzeyi bağışlayacağını ilan etti. İspanya İç Savaşı sırasında neredeyse tamamen tahrip olan Figueres Belediye Tiyatrosu’nu yenilemeye başladı ve Salvador Dalí Tiyatro Müzesi’ne dönüştürdü. Müze, Dalí tarafından tasarlanan cephesi, dev yumurta ve ekmek merdanesi heykelleri ile dekore edilmiş, resmen 1974 yılında açılmış, ancak Dalí ölümüne kadar genişlemeye devam etmiştir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.