Satranç Hamleleri Nelerdir?


Tamamen yapılan hamleler ile ilerlenen ve bu şekilde oyunun gelişmesi sağlanan satranç en popüler masa oyunlarından biridir. Oyunda çeşitli yollarla farklı hamleler yapılabilir. Piyon hamleleri, vezir hamleleri, terfi durumları, geçerken alma pozisyonları ve daha pek çok farklı tarzda hamle görülebilir. Temel satranç hamleleri ise oldukça kolaydır.

Satranç hamleleri dahilinde ilk olarak akla gelen açılış pozisyonlarında yapılan uygulamalardır. Açılış hamleleri oyun başlangıcı açısından çok önemli bir durumu işaret eder. Çünkü taşların gelişimi ve oyun ortasına güçlü bir durumda girmek her oyuncunun hedefidir. Açılış hamleleri daha çok piyon ilerlemeleri, at ve fil sürmeleri gibi temel hamlelerden oluşur.

Açılıştaki piyon hamleleri, daha çok 2 kare ilerleyerek merkez noktaları tutma amacı ile yapılır. Hemen ardından yapılan at ve fil hamleleri ise hem piyonların çıktığı alanı desteklemek, hem de bu figürlerin daha değerli karelerde olmasını sağlar.

Oyun ortasında çeşitli rakip taşların kırışma hamleleri görülür. Taş kırışmalarında figürler birbirlerini yemeye çalışırlar. Atak için de savunma için de taş kırışmaları görülebilir.

Vezir ve kaleler de oyun ortasından itibaren hamleleri ile oyuna dahil olurlar. Bu taşlar değerli ve etkili taşlardır. Doğrudan rakibe saldırı için ya da etkili bir savunma için kullanılabilirler. Bu noktada da vezir hamleleri ile kale hamleleri görülür. Vezirler daha çok etkili karelere ilerleyerek aktif olurlarken, kaleler ise yatay ve dikeylerin ilk karelerinde konumlanarak oyun alanında etkinlik sağlarlar.

Satranç hamleleri notasyon üzerinde de gösterilir. Örneğin bir at, a4 karesine ilerleyecek ise notasyona “Aa4” yazılır. İlk baştaki “A” harfi at figürünü, yanındaki “a4” ibaresi ise gidilen kareyi simgeler. Bu şekilde de satranç hamlelerinin yazılması mümkündür.

Taş kırışmalarında hamlenin notasyona geçirilmesi sırasında “x” işareti kullanılır. Eğer bir fil, b5’teki piyonu yiyecek ise notasyona bu hamle “Fxb5” olarak geçirilir.

Piyonlara ait olan terfi hamlesi, piyonun rütbeli bir figüre dönüşmesi açısından önemli bir hamledir. Piyonlar arasında gerçekleşen “geçerken alma” durumu da piyonların avantajlı hamlelerindendir. Satranç oyununu bitiren ise rakip şahı sıkıştıran “mat hamlesi”dir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.