Satrançta Fil Nasıl Hareket Eder?


Değişik oyun türleri arasından beyin sporu sıfatı ile sıyrılan satrançta birbirinden çok farklı özelliklere sahip taşlar yer alır. Söz konusu taşların her biri farklı yetkinliklere sahipken, filler de oyunun önemli figürleri arasındadır. Fillerin kullanımı, işlevi ve hareketleri tüm detayları ile bilinmelidir.

Tahta üzerinde bulunan her iki ordunun da ikişer adet fili bulunur. Bu filler başlangıç konumunda köşelerden itibaren içe doğru üçüncü karelerde (oyuncuların önündeki ilk yatayda) yer alırlar. Söz konusu karelerin birisi açık renkli, diğeri koyu renklidir. Bu nedenle filler oyun boyunca siyah fil ve beyaz fil olarak adlandırılır.

Fillerin hareketleri incelendiğinde, yalnızca çapraz karelere hareket ettikleri görülür. Fil hareketi ön çaprazlara ve arka çaprazlara olacak şekilde dört yönlüdür. Fil, bulunduğu kare itibariyle istikameti üzerindeki her çapraz kareye ulaşabilir. Hareketlenme anlamında bir kısıtlama söz konusu değildir. Uygun karelerin müsatilik durumuna göre fil istediği kadar kare sayısında ilerleyebilir.

Fillerin herhangi bir taş üzerinden atlamaları da mümkün değildir. Uygun durumdaki rakip taşları yemeleri dışında diğer taşlarla etkileşime giremezler.

Daha çok atlar ile kıyaslanan filler orta önem derecesine sahiptir. Tek başlarına rakip şahı mat edemezler ancak kale, vezir ya da at ile birlikte mat pozisyonu oluşturabilirler.

Oyun içinde fillerin kullanımı kritik bir önem taşır. Açılış hamlelerinde doğrudan filleri geliştirmek, stratejik olarak önemli karelere hızla getirmek oyun ortası ve oyun sonunda sporcuya fayda sağlar. Özellikle de merkez kareleri ve rakibin zayıf karelerini gören ve tehdit eden filler oyuncunun elini güçlendirir.

Fillerin uzun mesafeli menzilleri ve çapraz kareleri etki altına alma özellikleri nedeni ile tahtanın farklı noktalarında değerlendirilmeleri mümkündür. Örneğin oyuncu, fillerini köşe karelere yakın yerlerden de oyuna sokabilir. Bu şekilde satranç tahtasının bir köşesinden karşı çapraz köşesine kadar olan bölümde oyuncunun etkinliği sağlanır.

Savunmada önemli kareleri tutmaya çalışan, saldırıda ise rakibi sıkıştırmak için kullanılan filler kendi renklerindeki kareler boş olduğu sürece etkin olurlar. Eğer bu durumun tam tersi söz konusu ise fil etkinliğinden söz edilemez.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.