Satrançta Kale Neden Önemlidir?


En etkilli ve en önemli satranç taşları içinde değerlendirilen kale, her oyunda etkisini hissettiren taşlardandır. Özellikle saldırı sırasında üzerine düşeni fazlası ile yapan kaleler, oyun ortasından itibaren çok sert ve etkili hamleler de gerçekleştirebilir. Kalelerin oyun açısından önemi ise bazı durumlarda daha çok açığa çıkar.

Kaleler Neden Önemlidir?

*Rok hareketinin tamamlayıcısıdır: Önemli bir şah hamlesi olan rok, temel anlamda şahı korunaklı alana çekerken kaleyi de saldırıya hazır hale getirir. Rok hamlesi, şah ile kalenin ortaklaşa yaptığı hareketlerle gerçekleşir. Böylesine önemli bir hamle kaleyi daha da kıymetli hale getirir. Uzun rok da olsa, kısa rok da olsa, her iki kale doğrudan merkeze yaklaşır ve oyuna dahil olur.

*Yatay ve dikeyler kontrol altına alınır: Kaleler en çok yatayların ya da dikeylerin başlarında bulunurlar. Dümdüz ve doğrudan karşıya bakan kaleler, bu doğrultuda önlerindeki tüm karelere hamle yapabilirler. Bundan dolayı da yatay ve dikeylerin kotrolleri bu şekilde sağlanır. Yani kaleler bir uçtan diğer uca kadar etkin oldukları için hem savunma, hem de saldırı amaçlı kontrol noktaları oluşturabilirler. Aynı zamanda bu özellikleri ile uzakta bulunan zayıf kareyi de güçlendirebilirler.

*”Double” özellikleri ile çok daha güçlü olurlar: İki kalenin arka arkaya ya da yan yana gelmesi, rakip için bir vezir kadar tehlike yaratabilir. Bundan dolayı “kale çifti” olarak da anılan “double” kaleler pek çok oyuncu tarafından yapılmaya çalışılır. Bu şekilde de oyuncular kendi alanlarını güçlendirirler ve saldırı için de avantaj yakalarlar.

*Mat konumu elde etmeden sıklıkla kullanılırlar: Satranç oyununun bitirici konumlarından ve ana hedeflerinden olan mat pozisyonları, daha çok kaleler aracılığı ile elde edilirler. Her ne kadar vezirler ile pek çok mat hamlesi gerçekleştirilse de, kaleler ile de son derece etkili oyun sonları yaratılabilir. “Şah ve kale”, “çift kale”, “kale ve vezir” ya da “fil ve kale” gibi figür çiftleri, rakip şahı mat etmek için yeterlidirler. Merdiven matı gibi özel mat çeşitlerinde de kaleler etkin şekilde kullanılırlar.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.