Satrançta Kalenin Önemi Nedir?


Kale figürü satranç oyununda vezirden sonraki en güçlü ve en etkin taş olarak öne çıkar. Saldırı sırasında etkili işlevi savunma sırasında ise kontrollü ve sağlam duruşu ile oyuncunun elini güçlendirir. Kalenin hareketleri ile birlikte oyun içindeki önemi de bilinmelidir.

Satranç oyununda birbiri ile mücadele eden her iki orduda da 2’şer adet kale yer alır. Kaleler orduların arka köşelerinde konuşlanırlar. Beyaz ordu için a1 ve h1 karelerinde, siyah ordu için ise a8 ve h8 karelerinde kaleler bulunur.

Satranç
Satranç

Kale figürü hareket kabiliyetinden dolayı önemli ve etkili bir taştır. Bir kale hem sağa, hem sola, hem de ön ve arkaya doğru hareket edebilir. Yalnızca çaprazlara doğru ilerleyemez. Ancak gitmek istediği kareye, manevra yaparak da bir şekilde ulaşabilir. Kareler uygun olduğu müddetçe, kale figürünün ulaşamayacağı kare yoktur. Aynı zamanda kale, sınırsız bir yol kat etme becerisine sahiptir. Kale isterse 7 kare birden, isterese de yalnızca 1 kare şeklinde ilerleyebilir.

Kalenin ne kadar önemli olduğu, oyun ortası ve oyun sonunda anlaşılır. Çünkü açılış hamlelerinde kaleler ile fazla oynanmaz. Öncelikli olarak orta düzey öneme sahip olan at ve fil grubu geliştirilir. Ardından ise yavaş yavaş kalelerin etkin olacağı pozisyonlar yaratılır. Kaleler, hareket kabileyetlerinden dolayı bir dikeyin ya da yatayın başında tutularak o dikey ya da yataya doğrudan hakim olabilirler. Bu şekilde rakibin oyun alanı kısıtlanır.

Oyun sonuna doğru rakibin önemli taşlarını almak ve rakip şahı sıkıştırmak için saldırı amaçlı kullanılan kaleler ile mat pozisyonları da oluşturulabilir. Bir kale, herhangi bir taş yardımı ile rakip şahı sıkıştırıp oyunu bitirebilir. Çift kale ise, kimi zaman vezirden bile güçlü etkiler yaratabilir. Özellikle de arka arkaya getirilerek etkisi artırılan “double” kaleler oyunu kontrol etmek için çok büyük öneme sahiptirler.

Savunma kısmında rakibe rahat oyun şansı vermeyen ve zayıf karelerini güçlendiren kaleler, oyunun her aşamasında kritik görevler üstlenirler. Ayrıca şah, kendisine özel olarak tanımlanan “rok” hareketini de kalelerden birisi ile yapar.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.