Satrançta Merkez Oyunu Nedir?


Dünya çapında turnuvaları düzenlenen satranç oyunlarında oyuna başlangıç yapılan açılış hamleleri önemli fikirlerin uygulamaları olarak öne çıkar. Merkez oyunu olarak bilinen merkez açılışı da doğrudan satrancın kalbi olan kareleri hedef alır. Bu kareler merkez kareleridir ve söz konusu bölgeye hakim olmak için bu açılış uygulanır.

Merkez kareler olarak bilinen e4, e5, d4 ve d5 kareleri satrançta üstünlük sağlanması gereken kareler arasında başı çeker. Çünkü bu karelere hakim olan taraf oyunu da kendi isteğine göre yönlendirebilir. Özellikle de oyun açılışlarında bu karelere yönelik olarak ataklar yapılır. Merkez oyunu içinde de hamleler doğrudan e4 ve e5 odaklı olarak oynanır.

Merkez Oyunu Nasıl Başlar?

satranç
Satranç

Beyaz oyuncular şahın hemen önündeki e2 piyonunu iki kare ileri sürerler. Söz konusu piyon e4 karesine gelir. Bu hamleye karşılık siyahlar da klasik olak e5 piyon sürüşü yaparlar. Böylece piyonlar karşı karşıya gelirler. Burada yapılacak olan hamle ile beyazlar oyunu merkez açılışına yönlendirebilir. Merkez açılışındaki temel hamle, siyahın e5 piyon sürüşüne karşılık beyazın henüz ikinci hamlede d4 sürmesidir. Bu hamlesi ile beyaz siyaha bir piyon ikramında bulunur. d4 hamlesinin ardından siyahın yapacağı devam hamlesine göre oyun şekillenir.

Genel olarak siyahların ikinci hamleden itibaren kırışmaya girmeleri, merkez oyununu kabul ettiklerini gösterir. Siyah oyuncu d4 piyon ikramını e5 piyonu ile alır ve taşı kırar. Beyaz vezir doğrudan siyah piyonu kırar ve oyuna erkenden dahil olur. Siyah oyuncu atını c6 karesine çıkartarak tempolu gelişir. Beyaz veziri tehdit ederek gelişen at değerlendir. Beyaz vezir ise e3 karesine kaçar.

Genel anlamda merkez oyunu bu şekilde oynanır. Uzun yıllar içinde varyantları da tartışılarak geliştirilen merkez oyunu günümüzde de sıkça tercih edilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.