Satrançta Piyon Neden Önemlidir?


Elbette ki zeka oyunu dendiğinde ilk akla gelen satrançtır. Yüzyıllardan bu yana oynanan ve kendine ait özelleşmiş taşları bulunan satrançta, en çok kullanılan taş ise piyonlardır. Normal hayattaki rütbesiz erlere benzetilen piyonların satranç oyunu genelinde önem ise oldukça yüksektir.

Piyonlar Niçin Önemlidir?

satranç
satranç
  • Savaş piyonlar ile başlar: Orduların ellerindeki 8’er adet olan piyonlar, satranç oyunundaki taş kırışmaları ve ilerlemeler açısından sıklıkla kullanılırlar. Yani bir nevi piyonlar ile savaşın başlatıldığından bahsedilebilir. Orduların satranç tahtası üzerinde ilerlemesi ve konumlanması piyonların yardımı ile gerçekleşir. Bu noktada özellikle de açılış hamlelerinde etkin olan piyonların, orta ve yüksek değerli taşların doğrudan tehlikeye atılmaması için kullanıldığı da görülür.
  • Diğer taşların gelişimi piyonların konumuna göre gerçekleşir: Doğru bir açılış hamlesi ve piyon sürüşleri ile fil, at, kale ve vezir gelişimleri de şekillenir. Yani piyonlar diğer taşların gelişimi noktasında da aktif şekilde görev alırlar. Filin ileri uçlara gitmesi, atın güvenli boşluklarda ilerlemesi ve vezirin doğru karelerde konumlandırılması, piyonların yarattığı alanlar ile ilgilidir.
  • Terfi etme şansına sahip olan tek figür piyondur: Satranç oyununda, piyonlar dışında hiçbir taş, başka bir figüre dönüşemez. Ancak piyonlar rakibin ilk yatayına ulaştıkları takdirde istedikleri bir figüre (kendi renklerinde olmak kaydı ile) dönüşebilirler. Yani bir piyon potansiyel bir vezirdir. Bu işleme de terfi hamlesi denir.
  • Savunmada piyon zincirleri kurulabilir: Rakip taşların hareket alanını fazlası ile kısıtlayan piyon zincirleri birbirlerini koruyarak pozisyonlanan piyonlardan oluşur. Her piyon bir sonraki piyonu korur ve bir önceki piyon tarafından korunur. Bu şekilde oldukça sağlam bir yapı inşa edilir. Kimi zaman piyon yapılarından dolayı rakip fil ve atlar ile daha çok kalelerin hareketsiz kaldıkları görülür. Çünkü piyon zincileri vezir haricindeki diğer taşlar açısından büyük handikaplar doğurur.
  • Saldırıda etkilidirler: Piyon sürüşlerinde at ve fil gibi orta düzey değer taşıyan figürlere saldırmak son derece avantaj sağlar. Çünkü at ya da file karşılık piyon değişimi mantıklı değildir ve bu tarz saldırılarda rakip taşlar kaçmak zorunda kalırlar.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.