Satrançta Piyonun İşlevi Nedir?


Strateji kurma konusunda derinlik yakalamak ve beyin gelişimini sağlamak için önerilen satranç oyununda farklı özelliklere sahip taşlar bulunur. Bu taşların içinde en etkisiz görülen figür ise piyondur. Ancak piyon çok farklı işlevlere ve yetkinliklere sahiptir.

Piyonun Görevi ve Kullanımı

Satranç
Satranç

Satranç tahtası üzerinde bulunan her iki orduda da başlangıçta sekizer adet piyon bulunur. Piyade, asker ya da er olarak da isimlendirilen piyonlar oyuncunun önündeki ikinci yatayda, savaş alanına en yakın bölgede konuşludur. Genel olarak açılış hamlelerinde e ya da d sütununda yer alan piyonlar kullanılır. Çünkü oyunu kazanmak için tutulması gereken merkez karelere en yakın olarak bu piyonlar ile ulaşılır.

Açılışlarda piyon kullanımı farklı açılardan da önemlidir. Vezir ya da fil gibi figürlerin bir an önce gelişerek oyunda etkin olmaları için önlerinin açık olmaları gerekir. Piyonlar da başlangıç konumunda iken her taşın önünü (yolunu) kapattığı için bu gelişime engel olurlar. Engeli açmak için merkez piyonlar bir an önce ileri hamle yapmalıdır.

Puan olarak en değersiz taş olmakla birlikte, hiçbir taşın sahip olamadığı bir özellik piyonda vardır. Piyonlar rakip ordunun arkasına sarkarak son yataya gelebilirlerse istedikleri bir taşın özelliğini alabilirler. Örneğin bir piyon, rakibin ilk yatayına ulaşırsa ister vezir, ister kale, ister şah hariç farklı bir taş şekline dönüşebilir.

Piyonun Hareketleri

Temel olarak piyonlar ileri yönlü ve düz şekilde ilerler. Normal zamanda hareketli 1 tek kare şeklinde olsa da, sadece ilk hamleye özel olarak 2 kare ilerleyebilirler. Hiç dokunulmamış ve oynanmamış bir piyon ilk hareketini 2 kare ilerleyerek gerçekleştirebilir. Bu durum oyuncunun inisiyatifindedir. Oyuncu dilerse bu hakkını kullanmayıp piyonu tek kare de ilerletebilir.

Piyonlar rakip taşları tehdit ederken önlerindeki kare üzerinden değil, çaprazlarındaki kare üzerinden bunu sağlar. Aynı şekilde 1 kare çaprazlarında bulunan taşları yiyebilir. Geri yönlü hareket edemez.

“En passant” olarak bilinen hareket de piyona özgüdür. “Geçerken alma” şeklinde tanımlanabilen bu harekette rakip piyon 2 kare çıkış yapmak istediğinde oyuncunun piyonu rakibin geçiş yolunu tehdit ediyor ise, sanki tam çaprazında rakip piyon varmış gibi bu piyonun geçişine izin vermeyebilir. Bu hareket de oyuncunun inisiyatifindedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.