Satrançta Şah Hangi Hareketleri Yapabilir?


Farklı figürleri ve değişik kuralları ile dünya genelinde ilgi ile takip edilen ve oynanan satranç oyunu, taşların hareketleri bakımından da önemlidir. Şah figürü temel taşlardan birisi olarak bazı hamle yeteneklerine ve manevra kabiliyetlerine sahiptir. Şahın hangi hareketleri yaptığı oyuncular tarafından bilinmelidir.

Şah figürü, satranç oyununun gidişatına etki eder. Çünkü şah sıkıştırıldığında ve kaçamadığında o taraf oyunu kaybetmiş sayılır. Şahlar birbirini deviremediğinde ise oyun beraberlikle sonuçlanır. Bunun gibi temel noktalarda önemli olan şahın kendine ait özellikleri ve hareketleri de bulunur.

satranç
satranç

Satranç tahtası üzerinde yer alan ordularda birer adet şah bulunur. Şah figürü ilk yatayda, vezir ile fil arasında, kendisinin tam zıttı rengindeki karede olmak üzere oyun için hazır tutulur. Siyah orduda, ilk yatayın ortasındaki beyaz kare beyaz orduda ise ilk yatayın ortasındaki siyah karede şahlar bulunur.

Şahın hareketleri oldukça kısıtlıdır. Yalnızca 1 kare ilerleme yetisine sahip olan şahlar, diğer taşların arkasında saklanırlar. İster öne ve arkaya, ister sağa, sola ve çaprazlara hareket edebilen şahlar, güçlü figürler karşısında fazla manevra yapamayacakları için pasif kalabilirler. Ordunun yenilmemesi için şahların tehdit görmemesi gerekir, bundan dolayı da diğer taşlar şahı korurlar.

Şahın farklı bir hamlesi de vardır. Bu hamle “rok” olarak tanımlanır. Hem büyük rok, hem de küçük rok olmak üzere 2 farklı rok çeşidi bulunur. Daha önce hiç hareket ettirilmemiş olan şah, ister sol köşesinde kalan kale ile, ister sağ köşesinde kalan kale ile rok hamlesini yapabilir. Rok bir şah hareketidir ve şahlar yalnızca bu hareket sırasında 2 kare ilerleyebilirler. Şahı daha korunaklı bir alana almak ve köşede kalan kaleyi daha aktif şekilde oyuna sokmak için yapılan rok hareketlerinde ilk olarak şaha dokunulur ve hamlenin yapılacağı yöne doğru 2 kare ilerletilir. Ardından kale tutularak şahın üzerinden atlatılıp hemen yanındaki kareye bırakılır. Bu şekilde hamle tamamlanır.

Savunma merkezli bir felsefe ile idare edilen şahlar, saldırı sırasında ise rakip şahı mat etmek için diğer figürlere yardımcı olabilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.