Satrançta Üç At Oyunu Nedir?


Farklı stratejileri ve kendine ait kuralları ile oyuncuların oynamaktan keyif aldıkları satrançta Petrov Savunması’nın bir devam yolu olarak da bilinen “3 At Oyunu” önemli bir açılış türü olarak öne çıkar. Açık oyun türleri içinde değerlendirilen ve at figürüne dayalı bir sistemin geliştirilmesi ile uygulanan bu oyunda beyazın hamlelerine göre gidişat ve oyun varyantı değişir.

satranç
Satranç

Rus savunması olarak da bilinen Petrov Savunması, kendi içinde farklı varyantlara sahiptir. Ancak temel varyant olarak 3 at oyunu önemlidir. Açık oyunları seven oyuncuların başvurduğu bu savunma sisteminde şahın önündeki piyonlar ileri sürülerek oyuna başlanır. Oyunun temel başlangıç hamleleri şunlardır;

  • Beyaz e4 sürer, siyah e5 piyon sürüşü ile karşılık verir.
  • Beyaz at f3 karesine çıkar, siyah at da f6 hamlesi ile cevap verir.

Buraya kadar olan hamleler Petrov Savunması kapsamındaki temel ilk 2 hamle çiftidir. Beyaz yapacak olduğu 3. hamle ile oyunun varyantını belirler. Eğer beyazın bir sonraki hamlesi “Ac3” (atın c3 karesine gitmesi) olursa, varyant çeşitliliği azalır. İşte tam da bu noktada, siyah oyuncunun “Fb4” sürüşü ile (filin b4 karesine gitmesi) Petrov’un 3 At Oyunu sahnelenmiş olur.

Petrov Savunması oynanırken siyahların ya da beyazların yapacağı herhangi başka bir hamle oyunu farklı bir varyanta sokar. Örneğin; yukarıda anlatılan Fb4 hamlesi yerine siyahlar Ac6 oynarlarsa, oyun “4 At Oyunu”‘na dönüşecekti.

3 At Oyunu kapsamında beyazlar, atlarının etkinlikleri ile hem e4 karesindeki piyonlarını korumak, hem de rakibin fil ile çıkışını dezavantaja dönüştürmek niyeti ile hareket ederler. Siyahlar ise bir şekilde zayıf kare oluşturarak rakip şaha hareketlenmek için ortam hazırlamaya çalışırlar. Ancak iki taraf için de oyun açık bir oyun olduğundan farklı ilerlemeler ve fikirler ortaya çıkabilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.