Saygınlık Nasıl Kazanılır?


Herkes, kurumsal ve bireysel hayatında saygı duyulan bir birey olmayı ister, ancak bunu başarmak oldukça zorlu bir süreçtir. Başarılı, mutlu ve sağlıklı olmak istiyorsanız, diğerlerinin saygısını kazanmayı öğrenmek de temel hedeflerinizden biri olmalıdır. Saygı duymayı öğrenerek, özgüvenli şekilde düşünüp hareket edeceksiniz ve güven kazanacaksınız. Böylece zamanla hak ettiğiniz saygıyı kazanabilirsiniz.

Peki nasıl saygınlık kazanılır?

Özgün Olun

İnsanlar olduğunuzdan başka biri gibi davrandığınızı fark edecek ve size saygı duymayacaklardır. İnsanlar doğal olarak neyin sahte olduğunu fark eder ve onları güvenilmez, kendinden emin olmayan ve  önemsiz kişiler olarak görür. Bir diğer yandan, insanlar her zaman samimi ve kendi olanlara yakınlık duyar. Kendiniz olmak, saygınlık kazanmanın temel taşıdır.

Meraklı Olun

Diğer insanlar hakkında kesinlikle meraklı iseniz, ne söylediklerini gerçekten dinleyeceksinizdir. Ve insanlar dinlendiklerini fark ettiklerinizde, onlar için neyin önemli olduğunu, işlerini, düşlerini, korkularını ve hedeflerini size açacak ve sizi de dinlemek isteyeceklerdir. Bu bilgiler hem işinizi iyi yapmanızı sağlayacak hem de size diğerlerine yardım ederken oldukça fazla yardımcı olacaktır.

Sağduyulu Olun

Genel olarak insanlar, diğer insanların özel hayatı ile ilgili dedikodu yapmayı severler. Dedikodu yapmak kolaydır ancak insanlar sır tutmayı bilmeyen birisine asla güvenmezler. İnsanlar size herhangi bir şeyi söyleyebileceklerinden emin oldukları zaman, birisinin tavsiye ya da yardıma ihtiyacı olduğunda ilk gelecekleri kişi olacaksınızdır.

Eşsiz Olun

İnsanlar profesyonelliğe saygı duyarlar. İş ya da kişisel hayatınızda, başarılı olduğunuz bir bölüm seçin ve bu konu hakkında kayda değer her şeyi öğrenmeye çalışın. Günlük olarak öğrenmeye başlayıp, rutin haline getirin. Kesin kararlar ve güvenilir kaynaklar istediğinde insanlar bu konu hakkında yalnızca size geleceklerdir.

Yardımcı Olun

İnsanlar yardım olanlara saygı duyarlar, narsist ve egoistlerden ise uzakta kalmayı seçerler. Yardımcı olmak, temel hedefinizin diğer insanların hedeflerini gerçekleştirmede yardımcı olmanızı sağlamaktır. İnsanlara ne kadar yardım ederseniz, karşılığında aynı şekilde değer görecek ve saygınlık kazanacaksınızdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.