Sedat Peker kimdir?


Sedat Peker 26 Haziran 1971 yılında Sakarya doğumludur. Uzun süre Almaya’da yaşamıştır, ailesi Rizelidir.

sedat peker
Sedat Peker

Sedat Peker kendini şöyle tanımlamıştır: “Kendimi bildiğimden beri doğru olduğuna inandığım şeyler için kendi dahil herkesle uğraştım, uğraşmaya devam ediyorum ve yaşadığım sürece de uğraşmaya devam edeceğim.” demiştir.

Peker “Turancı” intertnet sitesi kurmuş ve bu site ile Turan dünyasına ulaşılarak Türk Birliğin’ne katkı sağlanılacağını dile getirmiştir.

1997’de Rize’de kaçakçı Abdullah Topçu’yu öldürmek suçundan savcı karşısına çıkmış ve serbest bırakılan Peker’in iki adamı, aynı davadan müebbet hapse mahkum olmuştur.

 

12 sanıkla birlikte çete oluşturmak suçundan yargılandığı davada, 24 Mayıs 1999’da serbest bırakıldı. 12 Mart 2005 tarihinde İstanbul Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü tarafından yapılan Kelebek Operasyonu ile tutuklanmış ve İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava 31 Ocak 2007 tarihinde karara bağlanarak 14 yıl 5 ay 10 gün hapis cezasına çarptırılmıştır. Peker, ayrıca örgüt kurmak, tehdit, iş yeri kurşunlama, yaralama, hürriyeti tehdit, yağma ve sahte kimlik kullanma iddiasıyla İzmir 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmaktadır. Ergenekon davasında silahlı terör örgütü kurma suçuyla yargılanmakta olan Peker, 10 yıl hapse mahkum edilmiştir.

10 mart 2014 tarihinde özel yetkili mahkemelerin kararlarına ilişkin yasa değişikliği ve tutukluluk süresi 5 yılı aştığı için mevzuat gereği tahliye edildi.

2001 yılında eski eşinden boşanan Sedar Peker, tutuklu bulunduğu Kandıra F Tipi Cezaevinde avukatı Özge Yılmaz ile evlendi. Kandıra F Tipi Cezaevi’nde 30 Mayıs 2008 günü nikah kıyıldı.

Sedat Peker ile Özge Peker’in biri kız, biri erkek iki çocukları vardır. Kızlarının ismi Lina Filiz, oğullarının ise Boğaçhan Talha’dır.

   

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.