Sedat Peker Kimdir?


Sedat Peker 26 Haziran 1971 yılında Sakarya doğumludur. Uzun süre Almaya’da yaşamıştır, ailesi Rizelidir.

Sedat Peker kendini şöyle tanımlamıştır: “Kendimi bildiğimden beri doğru olduğuna inandığım şeyler için kendi dahil herkesle uğraştım, uğraşmaya devam ediyorum ve yaşadığım sürece de uğraşmaya devam edeceğim.” demiştir.

Peker “Turancı” intertnet sitesi kurmuş ve bu site ile Turan dünyasına ulaşılarak Türk Birliğin’ne katkı sağlanılacağını dile getirmiştir.

1997’de Rize’de kaçakçı Abdullah Topçu’yu öldürmek suçundan savcı karşısına çıkmış ve serbest bırakılan Peker’in iki adamı, aynı davadan müebbet hapse mahkum olmuştur.

sedat peker
Sedat Peker

12 sanıkla birlikte çete oluşturmak suçundan yargılandığı davada, 24 Mayıs 1999’da serbest bırakıldı. 12 Mart 2005 tarihinde İstanbul Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü tarafından yapılan Kelebek Operasyonu ile tutuklanmış ve İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava 31 Ocak 2007 tarihinde karara bağlanarak 14 yıl 5 ay 10 gün hapis cezasına çarptırılmıştır. Peker, ayrıca örgüt kurmak, tehdit, iş yeri kurşunlama, yaralama, hürriyeti tehdit, yağma ve sahte kimlik kullanma iddiasıyla İzmir 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmaktadır. Ergenekon davasında silahlı terör örgütü kurma suçuyla yargılanmakta olan Peker, 10 yıl hapse mahkum edilmiştir.

10 mart 2014 tarihinde özel yetkili mahkemelerin kararlarına ilişkin yasa değişikliği ve tutukluluk süresi 5 yılı aştığı için mevzuat gereği tahliye edildi.

sedat peker
Sedat Peker

2001 yılında eski eşinden boşanan Sedar Peker, tutuklu bulunduğu Kandıra F Tipi Cezaevinde avukatı Özge Yılmaz ile evlendi. Kandıra F Tipi Cezaevi’nde 30 Mayıs 2008 günü nikah kıyıldı.

Sedat Peker ile Özge Peker’in biri kız, biri erkek iki çocukları vardır. Kızlarının ismi Lina Filiz, oğullarının ise Boğaçhan Talha’dır.


Sedat Peker röpotajı – divamagazin.com

 

İş hayatınızdaki prensipleriniz neler? Asla affetmem dedikleriniz ve için iş alanında olmazsa olmazınız nelerdir?

Aslında benim prensiplerim sadece iş hayatımı değil, tüm hayatımı kapsar. Bunları şu şekilde sıralayabilirim. Adil olmak, kaybetmeme sebep olsa da asla yalan söylememek, yapılan iyiliği ve kötülüğü asla unutmamak…

Hayat mottonuz; “Bir umuttur yaşamak” ı biraz açar mısınız?

Özge-Sedat Peker

Hepimizin hayatında inişlerimiz ve çıkışlarımız olmuştur. Bazılarımızın hayatlarında maalesef ki zorluklar çok daha fazla yer kaplamaktadır. Şahsımın hayatı da bu tür bir hayattı. En yakınlarınızın bile sizden umudu kestiği anlarda, size en çok güvenenlerin ‘bir daha ayağa kalkamaz’ dediği dönemlerde, ben bu sihirli cümleyle ayağa kalkmayı ve ayakta kalmayı başardım. Bazen hüzünlü bir ruh halimde, bazen de suratımda bir tebessümle, sıkılmadan bu sözü tekrarladım ve bu cümle sihirli bir anahtarmışcasına, tüm o zor dönemleri aşıp ayakta kalmamı sağladı.

Aile kavramının sizin için çok değerli olduğunu biliyoruz… Ailenizi bize nasıl anlatırsınız?

Aslında bir ailede olması gereken tüm duygulara sahibiz. Huzurumuz, mutluluğumuz, dertlerimiz, tasalarımız kısacası biraz önce de söylediğim gibi normal bir ailede olması gereken her şeye sahibiz. Çok fazla fedakarlıklar üzerine kurulabilmiş, kavuşulabilinmiş bir geçmişimiz olduğu için aile kavramının değerini biraz daha fazla biliyoruz. Belki bizim farkımız budur. Umarım, bu sözlerimle diğer ailelere karşı bir haksızlık yapmış olmam.

Eşiniz Özge hanım ile çok sevilen ve takip edilen bir çiftsiniz. Bu mutluluğunuzu bir de sizden dinleyebilir miyiz? Mutlu evliliğinizin sırrı nedir?

Bu sorunuzun cevabı bir önceki yanıt ile benzerlik taşıyor. Biraz daha açmam gerekirse şunu söylemek isterim; bedeli ödenmiş olan her şeyin kıymeti daha iyi bilinir. Biz kurmayı başardığımız ailemiz için çok bedel ödedik. Bu bedelin daha fazlası maalesef ki eşim tarafından ödendi. Bu sebeple aile olmanın kıymetini belki diğer ailelerden biraz daha iyi anlıyor olabiliriz.

Çok iyi ve ilgili bir baba olduğunuzu biliyoruz… Çocuklarınızı yetiştirirken nelere dikkat ediyorsunuz? İleride çocuklarınızın hangi meslekle ilgilenmesini istersiniz?

Öncelikle şahsımla ilgili düşünceniz için teşekkür ederim. Tüm samimiyetliğimle söylemek isterim ki çocuklarımın hangi işte mutlu olacaklarsa onunla uğraşmalarını isterim. Bu sebeple onlara bir mesleği asla dayatmam. Çocuklarımı yetiştirirken sadece iyi insan olmalarını istiyorum ve buna gayret ediyorum. Kendilerine yapılan iyiliği ve kötülüğü asla unutmamalarını özellikle onlara öğretmeye çalışıyorum.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.