Şehitlerin Ruhu Nerededir?


Şehidin bir damla kanı yere akar akmaz bütün günahları afolunur, kul hakları hariç. İkinci ise onun affına bütün yer ve gök şahitlik etmiş oluyor. Melekler onun affına şahitlik etmiş oluyorlar. Şehitin şehit olması esnasında gökten gelen melekler o anda hazır bulunurlar ve Allah rızası için şehit olan kişiye af da bulunurlar. Şehitlik özeldir ve Allah’ın katında da yerleri çok özeldir.

Herkes yaşıyor aslında, ölen vücuttur, ölen bedendir ama ruh yaşayama devam ediyor. Tüm bunlara rağmen şehitler hakkında Kuran-ı Kerim’de: “Allah’tan rızıklanmaya devam ediyorlar” diyor. Diğer ruhlarda bir manada rızıklanıyor olabilirler. Şehitler hesapsız mahşer gününe kadar beklerler. Şu anda cennet ve cehennem var ama boş ancak cennet ve cehennemin bahçelerinde olabilirler bu da kabirin cennete dönüşmüş hali olabilir.

Hz Peygamber Cafer şehit olunca, gecenin ilerleyen saatlerin başını göğe kaldırıyor ve Aleyke selam ya Cafer diyor. Ne oldu diye sorduklarında; “meleklerin onunla beraber uçtuklarını ve Allah’ın ona iki kanat verdiğini gördüm” diyor. Ölen herkes Allah’ın nimetlerinden istifade ediyor ama şehitler daha özel istifade ediyor.

Ahzap Suresi 23. Ayette;” Müminlerden öyle erkekler var ki Allah’a verdikleri sözde sadık oldular, onların bir kısmı şehitliğe ulaştı bir kısmı bekliyor şehitliği, asla sözlerinden caymadılar. Bu ayet Uhut savaşında inmiştir.” diyor. Eğer Allah bir kişiye sadık derse o kişiden daha mesut kimse yoktur.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.