Şeker Hastalığı Nedir? Nasıl Anlaşılır?


Şeker Hastalığı Nedir?

Şeker hastalığı toplumda yüzde 8 oranında görülen genetik geçişli bir hastalıktır. Temel problem pankreasın ünsilün salınımındaki yetersizliğidir. Hastalığın 3 ana bulgusu vardır. Çok yeme, sık idrara çıka ve kilo kaybıdır.

Hastalığın tedavisi 3 aşamalıdır. Diyet, egzersiz ve ilaçlardır. Bir diyetisyen ile kombine bir şekilde tedavinin sürdürebilmesi gerekir. Tedavide temel olarak karbonhidratlar kısılmalıdır, yağlar ve proteinlerde kısıntıya gidilmemektedir.

Egzersiz ise; günde 1 saat kişiyi yoracak şekilde yürüme tarzında olabilir.

İlaçlar; Hastayı izlerken açlık kan şekeri, tokluk kan şekeri ve 3 aylık şeker ortalaması 9’un altında olmayan hastalara ünsilün önerilmektedir. İlaç verilmedeki amaç hemeglobini 7 civarında tutmaktır.

Yaşlı hastalarda ve kanserli hastalarda bu konularda biraz daha rahat davranılmaktadır. Onlarda 3 aylık şeker ortalaması 8 olmasına izin verilmektedir.

Ailesinde şeker hastalığı olanlar yemekten sonra uyku eğilimi olanlar, arada baş dönmesi olanlar, özellikle geceleri uyanıp sık sık idrara çıkanlar doktora müracaat ederek kendilerini kontrol ettirmeleri gerekir.

Şeker Hastalığı Nasıl Anlaşılır?

Yaşam boyu süren bir hastalık olan şeker hastalığı temel olarak kandaki insülin düzeyi veya vücutta insülin kullanımına bağlı olarak gelişir. Kandaki insülin düzeyine bağlı olan şeker hastalığı tip 1 vücuttaki insülin kullanımına bağlı olarak gelişen şeker hastalığı ise tip 2’dir.

Tip 1 şeker hastalığında çok yoğun belirtiler görülür. Sinsi gelişmez ve insülin düzeyinin düşmesini takip eden birkaç hafta içinde hastalık tanısı konur. Tip 2 şeker hastalığında ise 10 yıl boyunca belirti hissedilmeden yaşanabilir. Devamında ise kişi tam anlamıyla şeker hastası olmuştur. Tip 2, tip1’e göre daha önlenebilir karakterdedir. Aynı zamanda tip 1 tüm yaş gruplarında görülebilirken tip 2 olgun ve şişman kişilerde sıkça rastlanır. Obeziteyle birlikte genç kişilerde de görülme oranı artmıştır.

Şeker hastalığı şüphesi birtakım semptomlarda kendini gösterir. Hastalığın belirtileri:

Çok fazla su içme isteği: Normal bir insan günlük ortalama 1,5-2,5 litre su tüketir. Bu rakamlar düzenli aşılırsa (3-4 litre) şeker hastalığı şüphesi oluşabilir. Şeker hastalığında kanda çok fazla şeker birikeceğinden şeker asidik etki yapacak ve bunun sonucu olarak vücudun su isteği artacaktır.

İştahın açılması ve fazla yemek yeme: Şeker hastası olan kişiler kandaki şekeri kullanamadıklarından protein ve yağ odaklı enerji yakarlar. Kişi enerji kaynağı olarak şeker yerine protein ve yağ kullanacağından yüksek iştah ve kilo alamama sorunu ortaya çıkar. Şeker kullanılamadığından yapısal malzeme olan proteinin yakımı kişinin sağlığını tehdit edecektir.

Çok fazla idrara çıkma: Şeker kullanılamadığı için damarlarda birikecek ve şeker idrarla atılacaktır. Kişi bunun sonucu olarak çok fazla idrara çıkar.

Halsizlik ve yorgunluk: Şeker hızlı yanan bir enerji kaynağıdır. Şeker hastalığında şeker yerine yağ ve protein yakılır ve bu ikisi şekere oranla zor yanar. Bunun yanında vücutta yeterli protein bulunamayacağı için hormonal denge bozulacak ve kişi daha halsiz hissedecektir.

Bulanık görme: Şeker hastalarında damar sağlığı olumsuz etkileneceği ve kanın asitlik düzeyi artacağı için göz içi basınç dengesi bozulup bulanık görme belirtisi ortaya çıkacaktır.

Ciltte kuruma ve yaraların geç iyileşmesi: Kandaki şeker miktarı, protein eksikliği, hormonal bozukluk gibi faktörlere bağlı olarak ciltte kuruluk görülür. Aynı zamanda yaralar sağlıklı kişilere göre birkaç hafta geç iyileşir.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.