Seo Nedir, Nasıl Yapılır ?


Dünyanın en popüler arama motorlarından biri olan “Google” sıramalarında üst sırada yer alarak daha fazla kişiye ulaşmayı hedefleyen firmalar özellikle üst sıralarda nasıl yer alacakları konusunda bilgi sahibi değil. Genel olarak bu kavram Seo (search engine optimization) olarak adlandırılıyor.Belkide ilk kez duyduğunuz bir isim olan seo kavramı sayesinde siteniz üst sıralarda yer alabilir.

Özellikle kullanıcıların farklı sitelerin içeriğini ve tasarımını kopyalamaları sonrası meydana gelen spamlar ile ceza yemeleri ve sitelerinin sıralamalarda görünmemelerininde farklı nedenleri olabilir. İnternet ortamında araştırma yaptığınızda birçok kişinin seo konusunda uzman olduklarını söylemelerine rağmen güvenilir referanslarıda olmamalarıda bu sektörde iş yapanlara güvenin azalmasına neden oluyor.

Seo Nedir – Nasıl Yapılır ?

Bulunduğunuz sektörde kalıcılık yakalamak ve daha fazla kitleye ulaşmak istiyorsanız ilk olarak alan adı ve hosting seçiminde doğru kararlar vermeniz gerekiyor. Türkiye lokasyonlu hostinglerin bu konuda daha fazla fayda sağladığı yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Örnek olarak Halı Yıkama firmanız bulunuyor ve firma isminiz Özgün halı yıkama bunun için alabileceğiniz güvenli domainler ozgunhaliyikama.com veya com.tr olarak almanız anahtar kelimenizin domainde geçmesinin Seo yönünden faydasıda oldukça fazla olacaktır.

Kendinize özel bir tasarım yaptırmanız ve sitenizin Google PageSpeed Insights analizinde oldukça hızlı olmas ve tasarımın kullanıcının daha fazla zaman geçirecek şekilde yapılmasıda önemli bir nokta.

Tasarım aşamasının ardından tüm sayfalar ve linkler tam anlamı ile çalıştıktan sonra kullanıdığınız yazılıma göre sitemap ve robots.txt dosyaları oluşturmanız gerekecektir. Sitenizin google tarafından daha hızlı index alması için google site araçları kısmına giriş yaparak Sitemap dosyanızı göndermeniz ve bununla birlikte “Google gibi getir” seçeneğini seçmeniz google aramalarında daha hızlı index almanıza yardımcı olacaktır.

Özellikle google güncel ve devamlı yenilenen sitelerin daha hızlı index almasında önemli rol oynamaktadır. Bunun için blog.alanadi.com şeklinde açacağınız blog kısmında ürünleriniz konusunda detaylara inerken ana sitesnize abartmadan önemli kelimelerde link vermenizde önemli derecede katkı sağlayacaktır. Herşey tamam fakat şimdi nasıl bir yol izleyeceğiniz konusunda merak ettiklerinizi alt kısımda sizlerle paylaşcam.

Google Sıralamalarında Nasıl yükselebilirim ?

İlk sırada dünyanın önde gelen sosyal medya hesaplarından ; facebook,twitter,youtube ve google plus üyeliği alın bu kısımlardan günlük olarak paylaşımlar yaparken blog yazılarınızı paylaşarak takipçi sayınızı arttırmayı hedefleyin. Bu işlemlerin ardından sağlam ve güvenilir sitelerden içeriktaş olursa, daha iyi olur backlink satın alın. Genelde ana kelimeniz halı yıkama ise halı yıkama fiyatları, ankara halı yıkama gibi farklı kelimelerde backlink almanız ceza yemenizi engelleyecektir. İnternet üzerinden birçok Google News kayıtlı çöp sitenin tanıtım yazısı satışlarından uzak durmanızda sitenizin kalitesine yarar sağlayacaktır.

Google’nin son yaptığı Penguien 4 güncellemesi ile beraber anlık sıralamlarda değişiklikler ve yapılan backlink çalışmalarının daha hızlı bir şekilde fayda göstereceği bilindiği için yapılan çalışmalarda kaliteli backlink alımınında önemli olduğu biliniyor.

Link alımları nasıl yapılmalı ?

Anahtar kelimelerinizde üst sırada yer almak için farklı kelimelerde ve alt sayfalara link almanız oldukça önemlidir. Google aramalarında iyi bir yerde bulunmak için nofollow ve dofollow link alımları yapmanız faydalı olacaktır.

Genel olarak Seo çalışması yaptığım siteleri güncel tutmaya ve farklı link seçenekleri ile güçlendirmeye çalışıyorum. Toplist ve sosyal bağlantılar ile link paylaşımları yapıyorum. Bununla birlikte güçlü sitelerin ana sayfalarından link alıyorum. Ayrıca farklı ıp ve hostta barınınan blog sitelerimi güçlendirdikten sonra çıkış yapıyorum. Tahmini olarak 15 gün içerisinde kelimenin zorluğuna göre ilk 5 sayfada sitemin görünmesini daha fazla yükselmesini hedefliyorum.

 

ankara psikolog


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.