Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?


Bildiğiniz gibi arama motorlarının asıl amacı arama sorgulamalarda kullanıcıların işini görecek siteleri sıralamasıdır. Google ve bu diğer arama motorları sıralama yaparken temel  durumda olan backlinkleri baz aldığından uzunca bir süredir algoritmaları backlkinkler tarafından manipüle ediliyordu. Fakat özellikle penguin ismi ile gelen algoritma güncellemeleri ile bu durum büyük ölçüde giderilmeye çalışıldı.

Her ne kadar spam yapan siteler hala arama sorgulamalarında sıklıkla karşımıza gelse de şuan ki sonuçlar geçmişe göre daha iyi bir durumda. Günümüzde seo uzmanları ve seo çalışmaları yürütülürken sadece backlink çalışmaları yapılmakla kalmıyor. Aynı zamanda hizmet verdikleri internet sitelerinin içerik yöntemi ile de ilgileniyorlar. Bunun sebebi ise Google’ın artık baclink ile manipüle edilemiyor olması ve kullanıcı deneyimlerinden elde edilen metriklerin de önemli bir faktör olarak algoritmada yer almasıdır.

 

Yapmış olduğunuz sitenin önemli bir yerde çıkmasını istiyor iseniz öncelikle kaliteli sayfalar oluşturmalı ve sayfayı ziyaret edecek kişilerin memnun edecek nitelikte içerikler yaratmalısınız. Ziyaretçi kitlesinin ilgisini çekecek içerikleri oluşturmalısınız. Mükemmel bir içeriği oluşturmak kimi zaman sadece kullanıcının ilgisini çekecek içeriklerle olmuyor. İçeriğinizi akıcı ve detaylı yapmalı yazdınız konu ile alakalı olmalı ki bu sayede kullanıcı deneyimlerini olumlu yönde etkileye bilmelisiniz.  Sayfalarınızı oluşturur iken diğer internet sitelerinden farklı olmanız gerektiğini unutmayın.

Sayfanızı oluştururken tek yapmanız gereken şey kullanıcıyı memnun edecek içerikler üretmek olmamalıdır. Bir ürünü üretmek kadar pazarlamanın daha zor olduğunu hepimiz biliyoruz.  Bu kural günümüzde çoğu şey için geçerlidir özellikle sitelerimiz için. İçerikler ne kadar kaliteli olursa olsun arama motorlarına doğru bir şekilde okutmaz iseniz arama sorgusunda çıkmak sizin için çok zor olacaktır. Bunun içinde dikkat etmeniz gereken teknik düzenlemeleri şu şekilde açıklaya biliriz.

Seo

Başlık: Başlık kesinlikle anahtar kelime içermeli, anahtar kelimeniz başlığının başında yer almalı ve başlık 70 karakteri geçmemeli.

URL: Oluşturduğunuz sayfa bağlantısında anahtar kelimeniz yer almalı. Genellikle başlık ile url aynı kelimeden oluşur.

Meta Açıklaması: Meta açıklama(Description) en fazla 160 karakter olmalı, açıklama içerisinde anahtar kelime barındırmalı ve meta açıklamanın anahtar kelime ile başlaması etkili olacaktır.

İçerik: Çoğu seo platformunda seo yöneticileri içeriğin minimum şu kadar maksimum şu kadar olması gerektiğini yazıyorlar. Ben kendim adına herkesin kendi düşüncesi olarak kalması diye düşünüyorum yani doğal olmalı. Gerektiği yerde nasıl olması gerekiyorsa ole olmalı. İçerik anahtar kelime oranı kesinlikle bir sayıya sabitlenmemeli. Dediğim gibi her zaman için doğal olmalı. Görsellerinizi arama sorgulamada çıkmasını istiyor iseniz eğer hedeflediğiniz anahtar kelimede alt etiketi verebilirsiniz. Yazınızda anahtar kelimenizi ve varyasyonları kalın, italic ve altı çizili yaparak belirgin bir hale getirmeniz daha iyi olacaktır.

Sayfa içi linkleme: Oluşturmuş olduğunuz linkleri sitenizdeki farklı yerlerde bahsedebilir ve bu sayfalarda anahtar kelimeniz de linkleye bilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.