Sfenks nedir?


Sfenks, Giza’da bulunan üç büyük piramitin biraz doğusunda gözlerini bilinmeyen bir zamandan beridir doğuya dikmiş yarı insan yarı aslan bir heykeldir.

Tapınakların bekçisi olan sfenks, ayaklarını uzatmış yatan, insan başlı bir aslandır; yüzü, o dönemin firavununun yüzüdür.

Arkeologlar bu gizemli yapının İ.Ö 2500 dolaylarında firavun Khafre tarafından yapıldığını düşünmektedirler, arkeologlar İ.Ö 2500 yılında yapılmış olduğundan bahsetse de hiç bir zaman piramit ya da kaynaklarda ne zaman yapıldığına dair bir kanıt yoktur, bu yüzden Sfenks’in yapıldığına dair kesin bir bilgi yoktur.

Mısır Sfenks’i efsanevi antik bir yaratıktır, gövdesi uzanan bir aslanı kafası ise bir firavunun kafasını andırır. Aslanlar güneş ile bağlantıları nedeniyle antik mısırlılar tarafından kutsal hayvan olarak görülmekteydi.

Sfenks neden doğuya bakar

En ünlü ve en büyük olanı Giza’da bulunan Giza Sfenksidir, Giza sfenks’i doğuya bakar. Pençeleri arasında bir tapınak bulunur. Yüksekliği 20 metre, uzunluğu 73 metre ve yüzünün genişliği 5 metredir. Bizler adını Sfenks olarak bilmekteyiz ama diğer bir adı da Harmakistir, doğan güneşi ve firavun için yeniden dirilişi temsil eder. Yüzünün doğuya dönük olmasının sebebi ise güneş tanrısı RA‘yı her sabah görmesi içindir.

Yapılan araştırmalar ve arkeolojik kazılardan sonra Sfenks’in ön ayakları arasında kurban için bir sunak olduğu ortaya çıkmıştır. Sfenks’in yüzünün firavun Kefren’a ait olduğu sanılır ve yapılış tarihi 4. hanedanlık M.Ö 2723 – 2763 dönemine denk gelmiştir ancak kesin bir bilgi değildir. Bazı alternatif teorilere göre ise Sfenks’in eski hanedanlık döneminde yani tarih öncesi yapıldığı söylenmektedir.

Bizim Sfenks dediğimiz bu heykele Antik Mısırlılar’ın ne ad verdiği bilinmemektedir. Büyük Sfenks’e arapça’da Ebu El Hol denmektedir, yani “dehşetin babası” anlamına gelmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.