Siberkondria Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?


Günümüz hastalıklarında bir tanesi olan siberkondria, kişilerin sağlıklarının bozulması durumunda ilk olarak doktorlarına değil internete başvurmaları durumunda ortaya çıkan bir rahatsızlık. Kişinin aslında kendinde olmayan bir hastalığa kapıldığına inanması ve bunu ısrarla çevresine anlatması olarakta nitelendirilebilir.

Siberkondria Nedir?

Siberkondria kendisinde olan şikayetleri bir web sitesinde okuyan kişinin bu hastalığa sahip olduğuna kendisini inandırdığı durum olarak tanımlanıyor. Özellikle hipokondriak, yani hastalık hastası olan kişiler buna biraz daha eğilimli oluyorlar.

Hastalık Hastası Kime Denir?

Hipokondriyazis kişinin sürekli kendisinde bir hastalık olduğunu düşünmesi olarak tanımlanır. Çoğunlukla 20’li veya 30’lu yaşlarda ortaya çıkmaya başlar. Sadece kadınlarda değil, erkeklerde de eşit oranda görülür.

Hastalık Hastası Nasıl Davranır?

  • Sürekli ciddi bir hastalığının olduğunu düşünür ve aksine ikna olmaz.
  • Bedeninde bir bozukluk, ağrı olup olmadığını anlamak için sürekli kendisini yoklar, bastırır.
  • İdrarını ve dışkısını kontrol eder.
  • Basit bir baş ağırısı durumunda beyin tümörü şüphesi taşırlar.
  • Psikiyatra sevk edildiğinde kendisinde fiziksel bir hastalık olduğunda ısrar eder. Bunu kanıtlamak için sarısız doktoru dolaşıp gereksiz masrafa girmesi çok yayandır.
  • Tıbbi yayınları ve ilaçları yakından takip etmesi çok rastlanılan bir durumdur.

Siberkondria Nasıl gelişir?

Hastalık hastalığı kişinin bir arkadaşının veya ailesinden birinin hastalığı sonucunda gelişebilir. Depresyon veya anksiyetenin uzantısı olarak da ortaya çıkabilir. Hipokondriaklar ilgi çekmeye çalışmazlar. Kendilerinde gerçekten bir hastalık olduğunu düşünür ve tanı koymaya çalışırlar.

İnternet gerçekten çok büyük bir bilgi kaynağıdır ancak, bir hastalığa tanı konulmadan önce mutlaka işin uzmanı olan doktorlara danışılması gerekmektedir.

Siberkonria Nasıl Tedavi Edilir?

Günlük hayatı zorlayan bu durumla mücadele edemiyorsanız, bir psikiyatrist ile görüşmeniz gereklidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.