Sigaraların Verdiği Sübliminal Mesajlar


Sigaralarının amblemlerinin, sigara kutularında bizlere verdiği gizli mesajlar olabilir mi?

CAMEL

Camel isimli sigaranın öyküsü Osmanlıya kadar dayanmaktadır. Osmanlı’nın Amerika’ya hediye ettiği develer ile bedava sigara dağıtılmış ve ismini buradan almıştır.

Önceki reklamlarında kullandığı deve bir gözlük takmış halde ağzında bir sigara ile çevresine çapkın bakışlar atıyordu. Bir çok kişi bunun gizliden gizliye seksi mesajlar içerdiğini anlattı.

 


Camel marka sigara gizli mesaj verme yöntemini iyi şekilde kullanarak müzik yolunu seçmiştir. The Camels are coming isimli şarkı ile tüm dinleyicileri etkilemiştir.

Son olarak ortaya atılan başka iddaya göre Camel paketlerinde subliminal mesajlar vardır. Bu pakette yer alan devenin içerisinde cinsellik içeren bir kadın yer alıyor.  Devenin sağ kısmı detaylı incelendiğinde de bir yazı insanların dikkatini çekiyor.

Marlboro

Marlboro en çok sigaralar arasında bu sigara bir de zenginlik göstergesi. Marlboro ilk çıktığında işleri çok kötü gidiyormuş. Bir adam satışların üç katına çıkaracağını ancak şirkete ortak olacağını söylemiş ve kabul edilmiş. Adamın tek isteği binlerce boş malboro kutusuymuş. Geceler boyunca bu kutular sokaklara atılmış, insanlar Marlboronun çok satılan bir sigara olduğuna inandırılmışlar.

 

Marlboronun amblemine bakıldığı zaman gizli bir mesaj içerdiği söyleniyor. Paketin ters çevrilmesi ile orada bulunan atlarında farklı anlamlara geldiği ve yahudilerin sembolünü gösterdiği anlatılıyor.

Marlboronun sublimal mesaj işi burada bitmiyor. Satışları artırmak için sevilen karakterler kullanılıyor. Red kit isimli çizgi film kahramanı işini bitirip, kötüleri yakalayıp sigarasını yakıp gider. Bu tavırları 14-18 yaş aralığı için örnek olmaktadır. Marlboro için reklam yüzü olmuş ve satışlarını artırmıştır.

Winston

90’lı yıllarda çocukların severek izlediği çakmaktaşlarda sigaralara ev sahipliği yapmıştır. Hatta ilk çıktığı zaman çakmaktaşların sigarasının markası Winstondur. Çakmaktaşlar sürekli olarak Winston içerler, izleyen çocuklarda bu etki bırakmıştır. Ancak yetişkin insanlara da sigarayı teşvik ettiği kesindir.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.