Sığırcık Kuşu Hakkında Bilgi


Sığırcık kuşu ülkemizde her mevsim yaygın olarak görülen kuşlardan biri. Bu kuş renkleri, taklitçilikleri ve hep birlikte dans edermişçesine yaptıkları uçuşlarıyla sürprizlerle dolu

Sığırcık uzaktan küçük siyah bir kuş gibi görünür. Ama yakından başındaki tüylerin parlak mor, kanatlarındakilerinse yeşil ve kahverengi olduğunu fark edersiniz. Tüyleri sonbaharda yenilenir. Yeni çıkan tüylerinin uçları beyazdır. Bu nedenle beyaz benekli gibi görünür. Tüyleri yıprandıkça bu beyaz benekler azalır.

İlkbahar ayları sığırcıkların üreme dönemidir. Bu dönemde dişileri de, erkekleri de daha renkli olur. Örneğin, sonbaharda kahverengi olan gagaları göz alıcı sarı bir renk alır.

kuş

Sığırcığın şaşırtıcı bir özelliği vardır: Taklitçilik. Bu kuşlar, diğer kuşların ötüşlerini, cep telefonu zil seslerini ve çevrelerinde duydukları makine seslerini taklit edebilir. Bu durum, zaman zaman deneyimli bir kuş gözlemcisini bile yanıltabilir. Örneğin, karga sesi duyduğunu zanneden bir kuş gözlemcisi aslında bir sığırcığın kargayı taklit edişini duymuş olabilir.

Sığırcıklar geceleri genellikle ağaçlarda geçirir. Ağaçlara konmadan önce binlerce bireyden oluşan gruplar halinde
gökyüzünde dans edermişçesine uçarlar. On binlerce hatta bazen yüz binlerce sığırcık gökyüzünde hep birlikte bir oraya bir buraya hareket eder. “Sığırcık bulutu”nun gökyüzünde oluşturduğu şekil bir anda büyüyüp sonra aniden küçülebilir.

Sığırcık “geveze” bir kuştur. Geceleri kondukları yerin yakınındaysanız seslerini hemen fark edersiniz. Sığırcıkların sesini dinlemek isterseniz aşağıdaki internet adresini ziyaret edin ve “Play” yazan yere tıklayın.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.