Silikon Nedir? Silikon Çeşitleri Nelerdir?


Sentetik polimer ayakkabı tabanlarında, meme implantlarında ve deodorantta kullanılır.

Silikon Hakkında Kimyasal Bilgiler

Silikonlar, uzun zincirlerde bir araya getirilmiş monomer adı verilen daha küçük tekrar eden kimyasal birimlerden yapılmış bir malzeme olan sentetik bir polimerdir. Silikon, silikon atomlarına bağlı hidrojen ve / veya hidrokarbon gruplarından oluşan “yan zincirler” ile bir silikon-oksijen omurgasından oluşur. Omurga karbon içermediği için, silikon, omurgaları karbondan yapılmış olan birçok organik polimerden farklı bir inorganik polimer olarak kabul edilir.

Silikon omurgasındaki silikon-oksijen bağları, diğer birçok polimerde mevcut olan karbon-karbon bağlarından daha kuvvetli bir şekilde birbirine bağlanan oldukça stabil bir bağdır. Bu nedenle, silikon geleneksel, organik polimerler maddelerine oranla ısıya karşı daha dirençli olma eğilimindedir.

Silikonun yan zincirleri polimerin hidrofobik hale getirilmesini sağlar, bu da onu su itici gerektirebilecek uygulamalarda faydalı kılar. En yaygın olarak metil gruplarından oluşan yan zincirler, silikonun diğer kimyasallarla reaksiyona girmesini zorlaştırır ve birçok yüzeye yapışmasını engeller. Bu özellikler silikon-oksijen omurgasına bağlı kimyasal grupları değiştirerek ayarlanabilir.

Günlük Yaşamda Silikon

Silikon dayanıklı, üretilmesi kolay ve geniş bir kimyasal maddedir ve geniş sıcaklık aralıklarında oldukça stabildir. Bu nedenlerden dolayı, silikon yüksek oranda ticarileştirilmiştir ve otomotiv, inşaat, enerji, elektronik, kimyasal, kaplama, tekstil ve kişisel bakım gibi birçok sektörde kullanılmaktadır.

Polimer ayrıca, katkı maddelerinden baskı mürekkeplerine kadar bulunan deodorantlara kadar çeşitli başka uygulamalara da sahiptir.

Silikonun Keşfi

Silikon

Kimyager Frederic Kipping, ilk önce “silikon” terimini laboratuarında yaptığı ve çalıştığı bileşikleri tanımlamak için kullanmıştır. Silikon ve karbonun birçok benzerliği paylaştığından, karbon ve hidrojen ile yapılabileceklere benzer bileşikler yapabilmesi gerektiğini düşünüyordu.

Kipping, bu bileşiklerle ilgili gözlemleri, tam olarak nasıl çalıştıklarını anlamaktan çok daha fazla ilgilendiriyordu. Onları hazırlamak ve adlandırmak için uzun yıllar harcadı. Diğer bilim adamları, silikonların arkasındaki temel mekanizmaları keşfetmeye yardımcı oldu.

1930’larda Corning Glass Works firmasından bir bilim adamı, elektrik parçaları için yalıtımı içerecek uygun bir malzeme bulmaya çalışıyordu. Silikon, ısı altında katılaşma yeteneğinden dolayı uygulama için oldukça iyiydi. Bu ilk ticari gelişme, silikonun yaygın olarak üretilmesini sağladı.

Silikon Çeşitleri ve Kullanımı

Çapraz bağlama derecelerine göre değişen birkaç farklı silikon şekli vardır. Çapraz bağlama derecesi, silikon zincirlerinin birbiriyle nasıl bağlantılı olduğunu, daha yüksek değerlerin daha sert bir silikon malzeme ile sonuçlandığını açıklar. Bu değişken, polimerin gücü ve erime noktası gibi özellikleri değiştirir.

Silikon formları ve bunların bazı uygulamaları şunları içerir:

  • Silikon yağları olarak da adlandırılan silikon sıvıları , çapraz bağlama olmadan silikon polimerin düz zincirlerinden oluşur. Bu akışkanlar, kozmetikte yağlayıcılar, boya katkı maddeleri ve başka katkı maddeleri olarak kullanılmıştır.
  • Silikon jellerin polimer zincirleri arasında az sayıda çapraz bağı vardır. Bu jeller, kozmetikte ve skar dokusu için topikal bir formülasyon olarak kullanılmıştır, çünkü silikon, cildin nemlendirilmesine yardımcı olan bir bariyer oluşturur. Silikon jeller ayrıca meme implantları ve bazı ayakkabı tabanlıklarının yumuşak kısımları için materyal olarak kullanılır.
  • Silikon kauçuklar olarak da adlandırılan silikon elastomerler , daha çok çapraz bağlama içerir ve kauçuk benzeri bir malzeme elde edilir. Bu kauçuklar elektronik endüstrisinde izolatör olarak, havacılık taşıtlarındaki contalarda ve fırınlamada fırın eldiveni olarak kullanmışlardır.
  • Silikon reçineler sert bir silikon formudur ve yüksek çapraz bağlama yoğunluğuna sahiptir. Bu reçineler ısıya dayanıklı kaplamalarda ve binaları korumak için hava koşullarına dayanıklı materyallerde kullanım bulmuşlardır.

Silikon Toksisitesi

Silikon kimyasal olarak inert ve diğer polimerlere göre daha kararlı olduğundan, vücudun bazı kısımlarıyla reaksiyona girmesi beklenmez. Bununla birlikte, toksisite, maruz kalma süresi, kimyasal bileşimi, doz seviyeleri, maruz kalma tipi, kimyasalın emilmesi ve bireysel tepki gibi faktörlere bağlıdır.

Araştırmacılar, cilt tahrişi, üreme sistemi değişiklikleri ve mutasyonlar gibi etkilere bakarak silikonun potansiyel toksisitesini incelediler. Birkaç tip silikonun insan cildini tahriş etme potansiyeli göstermesine rağmen, çalışmalar standart silikon miktarlarına maruz kalmanın tipik olarak çok az olumsuz etki yarattığını göstermiştir.

Silikon İle İlgili Anahtar Bilgiler

  • Silikon bir tür sentetik polimerdir. Silikon atomlarına bağlı hidrojen ve / veya hidrokarbon gruplarından oluşan “sidechains” ile bir silikon-oksijen omurgasına sahiptir.
  • Silikon-oksijen omurgası, karbon-karbon omurgalara sahip olan polimerlerden daha stabildir.
  • Silikon dayanıklı, sağlam ve üretimi kolaydır. Bu nedenlerden dolayı, yaygın olarak ticarileştirilmiş ve birçok gündelik maddede bulunur.
  • Silikon, doğal olarak oluşan bir kimyasal element olan silikon içerir.
  • Çapraz bağlanma derecesi olarak silikonun özellikleri değişir. Çapraz bağlanmayan silikon sıvılar en az katıdır. Yüksek düzeyde çapraz bağlamaya sahip olan silikon reçineler en katıdır.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.