Simüle Elmas Nedir?


Simüle elmaslar, aslında elmas değildir; ama elmas gibi görünen taklitlerdir. Zirkonyum (CZ), moissanit, gibi maddelerden yapılır., Elmas gibi göründükleri gibi elmas simüle edilmiştir, ancak farklı kimyasal özelliklere sahiptirler. Bu nedenle, birçok uzman simüle edilmiş elmasları ‘elmas’ olarak adlandırmanın uygun olmadığını savunuyor; basitçe simulant olarak bilinmelidirler.

Simüle Elmas Tarihi

Simüle elmas yapım tarihi, on sekizinci yüzyıla kadar uzanır. Eski zamanlarda, antika takılar yapmak için cam gibi malzemeler kullanılmıştır. Daha sonra, 20. yüzyılda, spinel, beyaz safir, stronsiyum titanat vb. Gibi diğer malzemeler yapıldı. Daha önceki zamanlarda da sentezlenmiş olmasına rağmen uzun bir müddet boyunca zirkonyum kullanılmadı. Ardından beyaz elmas ile aşırı benzerliği nedeniyle popülerlik kazandı. Bununla birlikte, mozanitin yaratılmasıyla birlikte, artık tüm zirkonyumun da bir rakibi var.

Simüle Elmasların Özellikleri

elmas

Simüle elmaslar, doğal bir elmasın tipik özelliklerine kıyasla belirli değişik özelliklere sahiptir. Bunlardan bazıları aşağıda listelenmiştir:

  • Bu elmaslar tek bir sürekli kristalden veya birkaç küçük kristalden oluşabilir. Tek kristal elmaslar, değerli taşlar yapmak için kullanılırken, daha küçük kristaller endüstriyel uygulamalarda kullanılır.
  • Kimyasal Buhar Biriktirme (CVD) yöntemi kullanılarak yapılan elmasların sertliği, amaçlarına bağlı olarak kontrol edilebilir. Doğal elmaslardan daha sert olan yapay elmaslar da yapılabilir.
  • Hiçbir doğal kristal saf değildir, çünkü birçok farklı atomik yapı / madde içerebilir. Bu nedenle doğal elmaslar kusurludur; simüle mücevherler kusursuz görünür.
  • Yapay elmasların yaratılmasında kullanılan süreçler nedeniyle, işlemde kullanılması gereken kimyasallar vardır. Örneğin, azot elması sarımsı bir renge verir, bor ise mavimsi bir renk verir.

Simüle Elmasların Kullanımları ve Uygulamaları

Simüle elmaslar, uygun fiyatlardan dolayı popülerlik kazanıyor. Renkli olarak yapılmış simüle elmaslar düğün takı setleri tüm dünyada insanlar tarafından tercih edilmektedir.

Bununla birlikte, kuyumculuk dışında, çeşitli uygulamaları ve kullanımları vardır. Sertlikleri nedeniyle, takım tezgahlarında elmaslara her zaman ihtiyaç duyulmuştur. Maliyet ve sertlik faktörlerinden dolayı simüle edilmiş elmaslar, çeşitli kesici takımlarda geniş çapta kullanılmaktadır.

Sentetik elmaslar da elektronik endüstrisinde kullanımlarını bulmuştur. Bazı durumlarda iletken elmaslar elektrot olarak kullanılır.

Elmaslar neredeyse tamamen kimyasal olarak inert / atıl (başka maddelerle reaksiyona girmeyen) olduğundan, organik atıkların atık su arıtımında da kullanılırlar. Böylece simüle elmaslar, dünyadaki çeşitli endüstriyel ve teknolojik uygulamalar için norm haline geldi.

Simüle Elmas Yapımındaki Teknoloji

Simüle elmas kristalleri oluşturmak için kullanılan iki ana yöntem vardır. GE tarafından tasarlanan ilk ve en popüler yöntem, Yüksek Basınç ve Yüksek Sıcaklık (HPHT) yöntemi olarak bilinir. Bu sayede elmas kristallerini büyütmek için kullanılan iki farklı baskı deseni var.

  • Birincisi, kayış pres yöntemi olarak adlandırılan Howard Tracy Hall tarafından kullanılan yöntemi.
  • İkinci yöntem kübik pres yöntemi olarak bilinir.

Japon tarafından tasarlanan ikinci yöntem, Kimyasal Buhar Biriktirme (CVD) yöntemi olarak bilinir. Bu yöntemde, elmas kristallerinin büyümesi için bir yüzeye yerleşmek üzere bir gazdaki karbon atomları için gerekli ortam yaratılır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.