Sınav Öncesi Aileler Nasıl Davranmalı


Sınav öncesi aileler çocuklarda sorumluluk duygusu yüksek mi değil mi ona bakılmalı ve çözüm buna göre aranmalıdır. Sorumluluk duyguları düşük tembel bir çocuksa ona yaklaşım farklıdır. Sorumluluk duygusu yüksek ve kaygı içerisinde ise ona yaklaşım farklıdır. Sorumsuz bir çocuğa anne ve babanın otoriter yaklaşması gerekir.

Sorumluluk duygusu yüksekse eğer çocuğum çalıştın başarılı olsan da önemli değil biz senin yanındayız diyorlar bu çocuğun kaygısı daha çok artıyor. Başarılı çocuk şunu düşünüyor başarısız olmak gibi aklına getirdiği an kaygısı artıyor, başarısız olacağı çocuğun aklına getirilmemeli, başarısızlık üzerinden motive edilmemeli. Anneler şöyle demeli; çocuğum geçmişteki başarılarını biliyoruz, test sonuçlarını da biliyoruz. Bu sınavı da aşacağını biliyoruz, çocuk başarsam da başarısız olsam da benim yanımda bana güveniyor hissini alır. Başarısızlık üzerinden çocuğu rahatlatmayı değil, başarı üzerinden çocuğu rahatlatmak daha sağlıklı olur.

Anne ve babanın beden dili de burada çok önemli anne baba rahatla diyor ama kendisi ondan daha panik, her an onu soruyor, her an gözünün içine bakıyor onu görür görmez zaten çocuğun aklına sınav geliyor, anne ve baba da kendi duygu ifadesini kontrol etmeyi başarabilmeli.

Sınav yaklaşırken zihinsel olarak neler yapmalı?

Sınava hazırlanırken zihinsel olarak gençler sınava yaklaşırken ya bildiklerimi unutursam ya zihnim donuklaşırsa ya heyecanlanırsam da yapamazsam gibi düşünceler gelir o anda kişilere şunu tavsiye ediyoruz hap bilgi şeklinde, geçmiş başarılarınızı düşünün daha önceki deneme sınavındaki sonuçları düşünün ve daha sonra düşünceyi kategorize edin.

Dikkat değiştirme yöntemi seçin ve kendinize güvenli alan seçin, her kişini güven alanı farklıdır, kimisi ormanda, kimisi evde bir resim düşünün ve o resmi düşünmeye çalışın düşüncenizden uzaklaşma yoluna gidin.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.